Veresiye uygulamasi köfte satislarini arttirdi

ANTALYA - Mahalle bakkallariyla özdeslesen veresiye defteri, köftecilerin de kaderi oldu.

Malini satabilmek için mecbur veresiye vermek zorundasin. Bir de karsinda büyük isyerleri varsa. Müsteri bulmak daha da zorlasiyor.” diyor.
Antalya’nin Serik ilçesinde köfte lokantasi bulunan Ahmet Has, vatandasa veresiye defteri açti. ‘Veresiye bizim kültürümüze yerlesmis’ diyen Has, veresiye uygulamasindan sonra satislarda büyük bir canlanma yasadiklarini aktariyor. Has, “Her gelene veresiye köfte vermiyoruz. Çevremizdeki esnaflara, esnaf yaninda çalisan tezgahtarlara ve tanidik insanlara veresiye defteri açtik. Bunun yaninda pesin çalisan müsterilerimiz az da degil.” diyor. Günümüzde büyük is yerleri ile rekabet edemeyen küçük esnafin ayakta kalabilmesi için veresiye ile yüzlesmesi gerektiginin altini çizen Has, gelen müsteri ile kurulan diyalogun sayesinde veresiyenin üstesinden gelinebilecegini vurguluyor.

Has, “Ben yillardir köftecilik yapiyorum. Baba meslegi. Müsterilerim köklü müsteri. Babamdan sonra devraldigim köfte isini yüzüme gözüme bulastirmadan bu günlere getirebildim. Bunu da gelen müsteri ile kurdugum ikili iliskilere bagliyorum.” diye konusuyor.