Vergi Dairesi’nden mükeleflere; Sahte maliyecilere dikkat

Bursa Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Kilci, son günlerde sahte maliyecilerin, maliyenin adını kullanarak psikolojik baskı ile satış yaptıklarını söyledi.

Cihan muhabiri’nin sorularını cevaplayan Bursa Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Kilci, sahte maliyecilerin vergi mükelleflerine ve vatandaşlara giderek psikolojik baskı kurduklarını ve kitap-dergi gibi çeşitli satışlar yaptıkları yönünde sıkça şikayet aldıklarını ifade etti.

Kötü niyetli kişilerin, mükellefleri, kimi kuruluşlara yardım etme veya birtakım dergi ya da kitaplara abone olma hususunda zorladıklarını aktaran Kilci; “Bunların maliye idaresi ile hiç bir alakası yoktur. Bu tamamen kötü niyetli kişilerin halkımızın bazı duygularını kullanmak suretiyle menfaat temin etmelerinden başka birşey değildir. Halkımızın bu konuda bilinçli olması lazım. Kendisini maliyeci diye tanıtan kişilerden kimlik göstermelesini istemelerini rica ediyorum” diye konuştu.

“SAHTE MALİYECİLERİN KULLANDIĞI ÜÇ YÖNTEM VAR”

Sahte Maliyecilerin üç şekilde satış ya da tahsilat yaptığına dikkat çeken Kilci, bu yöntemleri şöyle sıraladı:

“1. Maliye kokartıyla vergi mükelleflerine gidip, ‘Maliye Dergisi’, ‘Maliye Gazetesi’, vb. isimlerle gazete, dergi, CD, broşür ve benzeri şeyleri satmaktadır. Bu tür satış yapanlar vergi mükellefiyeti de açtırıp, fatura da düzenleyebilmektedir.

2. Teşkilatımız mensuplarına ait isimler kullanılarak, Maliye Camiası yararına yemek veya benzeri organizasyonlar düzenlendiği söylenerek, davetiye, eşantiyon eşya, ajanda v.b. satışlar yapılmaya çalışılmaktadır.

3. Mükelleflerimize “Maliye Müfettişi” unvanını kullanarak Hasta ve Özürlü Vatandaşlara Yardım edilmesi konusunda telefonla Banka Hesap Numaraları verilerek belirlenen yardımın Banka Hesabına yatırılması talep edilmektedir.”

Vergi mükelleflerini bu konularda bilinçli ve dikkatli olmaya çağıran Kilci, “Mükelleflerimizin, maliyecilerin hiç kimseye zorla ve ücretli davetiye, eşantiyon eşya, gazete, dergi, CD, yayınlar ve benzeri şeyleri satmadığını bilmelerini istiyorum. Şüphe duyulan bir konu olursa mükelleflerimizden, Mükellef Hakları ve İletişim Müdürlüğü’nün 224 47 05 telefon numarasını yada Başkanlığımız Web Sayfası bursa@bursavdb.gov.tr adresine bilgi vermelerini rica ediyorum” dedi.