Vergi haftası ilk kez Şubat ayında kutlanıyor

Maliye teşkilatının yeniden yapılandırılmasıyla birlikte vergi haftası etkinliklerinin de tarihi değişti.

İlk kez Şubat ayında kutlanmaya başlayan vergi haftası etkinlikleri Vergi Dairesi Başkanı Fatih Acar ve başkan yardımcıları ile Vergi Dairesi müdürlerinin Atatürk Parkı’ndaki Atatürk anıtına çelenk koymasıyla başladı. Acar ve beraberindekiler daha sonra Vali Cahit Kıraç’ı makamında ziyaret ettiler.

Kıraç, Acar’ın kendisini ziyareti sırasında mükellefin, devlete karşı görevini yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Kıraç, hükümetin maliye teşkilatını yeniden yapılandırdığına dikkat çekerek, vergi dairesinin asıl görevinin devlet ile mükellef arasındaki koordinasyonu sağlamak olduğunu kaydetti. Amacın, halka daha hızlı hizmet sağlamak olduğunu ifade eden Kıraç, şunları söyledi:

“Zamanı daha iyi kullanmak ve Devlet olmanın en önemli nedenlerinden birisi de vergi toplamak. Vergi tüm vatandaşlar için bir yükümlülük. Herkese bol kazanç diliyorum. Verginin ödenmesiyle daha iyi hizmet sunulur. Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır. Bunu sağlamak için de hizmet içi eğitime önem vermeliyiz. Vergisini ödeyen vatandaşa şükranlarımı sunuyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Vergi Dairesi Başkanı Fatih Acar da temel amaçlarının haksız rekabete neden olan ve vergide adaletsizliğe yol açan kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek olduğunu belirterek, “Bu mücadeleyi yaparken her zaman dürüst çalışan, üretime ve istihdama önemli katkıları olan, vergisini tam ve zamanında ödeyen tüm mükellefimizin yanındayız” dedi.

Vergi Dairesi Başkanı Fatih Acar ve yardımcıları daha sonra sırasıyla Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ile Yeminli Mali Müşavirler Odası başkanlarını ziyaret etti.

Bu arada, vergi haftası etkinlikleri kapsamında bir dizi eğitim ve sosyal faaliyetler de düzenleniyor. Bu amaçla bir de Maliye Sanat Evinde ana sınıfı öğrencileri tarafından yapılan resim sergisi açılıyor.