Vergi kaçagina elektronik takip

Denetim birimleri, vergi kayip ve kaçagi ile mücadele yöntemlerini degistiriyor.

Avrupa Birligi’nin 2 milyon 320 bin Avro’luk finansman katkisiyla Bilgisayar Destekli Denetim Programi, AB Konseyi’nce onaylanarak kesinlesmisti.Almanya ve Ingiltere’nin koordinatör ülkeler olarak destek verecegi proje ile Hesap Uzmanlari Kurulu’nun denetim altyapisi tamamen yenilenecek.

STAJ DÖNEMI

Bilgisayar Destekli Denetime yönelik altyapi çalismalari sürerken, denetim elemanlari da yeni sisteme uyum egitimi almak amaciyla Almanya ve Ingiltere’ye staja gönderilecek.Uzmanlar, bu iki ülkede denetim sistemini ve tekniklerini inceleyecekler. Ingiliz ve Alman uzmanlar da Türkiye’ye gelerek, yeni sistemin kurulmasina katki saglayacak, bilgi ve birikimlerini anlatacaklar. Yeni denetim programinin kurulus çalismalari 2 yil içinde tamamlanarak, hesap uzmanlari, en geç 2 yil sonra tümüyle bilgisayar destekli denetime geçmis olacaklar.

ELEKTRONIK DENETIM

Bu proje ile mükelleflerin muhasebe verilerini de elektronik ortama verebilecekleri, her türlü islemin bilgisayar ortaminda çok daha kolay ve hizli gerçeklestirilecegi, riskli görülen mükelleflerin elektronik ortamda incelemeye alinacagi, vergi kayip ve kaçagina çok daha hizli ulasilabilecegi, kaçak ile de daha etkin mücadele edebilecegi belirtiliyor.