Vestel Beyaz’ın halka arzı nisan sonunda tamamlanır

Ekonomik istikrarı fırsat bilen holdingler, Borsa'da işlem gören şirket sayısını artırıyor.

Nisan sonuna kadar tamamlanması beklenen halka arzda 190 milyon YTL’lik sermayenin 58 milyon yeni lirası (yaklaşık yüzde 30’u) satışa sunulacak. Hisse satışının yüzde 70’i yurtdışındaki yatırımcılara yapılacak. Holding çalışanlarına ise yüzde 5’lik pay ayrıldı. Şirketin hisseleri 3,12 YTL ile 3,78 yeni liradan halka arz edilecek. Zorlu Holding elindeki yüzde 65’lik hisseyi de Borsa’daki açılış fiyatından Vestel Elektronik’e devretmeye hazırlanıyor.

Vestel Beyaz’ın son yılların en hızlı büyüyen şirketlerinden biri haline geldiğini belirten Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, halka arzdan gelecek paranın yine Vestel Beyaz için kullanılacağını söyledi. Zorlu, yatırımları büyük ölçüde tamamladıklarını ve halka arzdan sonra yatırımlardan kaynaklanan borçlar da ödendiğinde Vestel Beyaz’ın artıya geçeceğini ifade ederek, “Hisse alımı için eşim dostum arıyor. Ancak bu saatten sonra ben bile alamam, suç. Ek satış hakkımız var, bunu talebe göre değerlendireceğiz. Satış işleminin ay sonuna kadar tamamlanmasını bekliyoruz.” dedi. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Vestelcity’de faaliyet gösteren buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima tesislerine kasım ayında bulaşık makinesi tesisi de ilave edilecek. Yıllık 5 milyon adet üretim yapılabilen tesisler küçük çaplı yatırımlarla iki kat kapasiteye ulaşabilecek. 5 yıl önce 60 milyon dolarlık ciro gerçekleştiren Vestel Beyaz, 2005’i 600 milyon dolarla kapattı. Ciroyu 2 yıl içinde 1 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini aktaran Zorlu, “Başkalarının onlarca yılda elde ettiği bu rakamları biz 7-8 yılda yakaladık. Vestelcity’nin bulunduğu yer eskiden zeytinlikti. Burayı kurmadan önce dünyanın pek çok yerinde fabrikalar gördüm ve hep daha iyisini hayal ettim. Şimdi ise bu zeytinliklerin teknoloji tarlasına dönüşmüş olmasını görmekten gurur duyuyorum. Bu tesisler artık Türkiye’nin malı olmuştur.” ifadelerini kullandı. Vestel’in Ortadoğu, Balkanlar, Doğu Avrupa ve Rusya pazarlarına kendi markasıyla girmeyi başardığını kaydeden işadamı şöyle devam etti: “Ancak markalaşmak çok uzun ve zorlu bir süreç. Dünya çapında bir marka olmak zannedildiği kadar kolay değil. Bugünün dünyaca ünlü marklarına baktığınızda onların 80-100 yıl önce bu işlere başladığını görüyorsunuz. Bizim ise henüz geçmişimiz 10 yılı aşmıyor. Tabii bu konuda çalışıyoruz. Önümüze bir hedef koyduk. Birinci olacağız demedik; ama hedeflerimize ulaşmak için durmadan koşuyoruz.”

Electrolux’ün buzdolabı Manisa’dan

Vestelcity’de 150’ye yakın mühendis sadece Ar-Ge departmanında görev yapıyor. İşadamı Ahmet Zorlu, toplam çalışan sayısının 12 bini aştığına dikkat çekerek, “Şu anda Whirpool ve Electrolux gibi dünyaca ünlü markalara tamamen Türk mühendislerinin dizaynı ve üretimi olan özgün tasarımlı mallarımızı satıyoruz. Onlar sadece kendi adını koyuyorlar üstüne.” değerlendirmesini yaptı. 90’ın üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Zorlu, “Çamaşır makinesinde ABD standartlarında üretime geçtik. Haziranda Amerika’ya çamaşır makinesi ihracatına başlıyoruz.” şeklinde konuştu.