Veteriner kliniği kuş gribi hastalığı bilgilendirme masası kurdu

Kuş gribi hastalığı nedeniyle 3 kişinin ölmesi ve11 ilde karantina uygulanması üzerine kuş gribi hastalığı hakında çok bilgi sahibi olamayan vatandaş, hastalıkla ilgili daha çok bilgi sahibi olmak istiyor.

Halkın yanı sıra çiftçilerden de kuş gribi hastalığı ile ilgili bir çok soruyla karşılaştıklarını ifade eden Veteriner Hekim Hakan Yavuz, halkın kuş gribi hastalığı ile ilgili çok bilgi sahibi olmadığını tespit ettiklerini, klinik olarak halkın merak ettiği bilgilere ulaşmalarını sağlamak için bilgilendirme masası kurduklarını söyledi.

Tarım Bakanlığı internet sitesinden güncel bilgiler de aldıklarını belirten Yavuz,

“Bilgilendirme masamızda kuş gribi hastalığı ile ilgili halkın merak ettikleri soruları cevaplandırıyoruz. Ayrıca kuş gribi hastalığı ile ilgili tarım bakanlığına ait internet sitesinde aldığımız bilgileri fotokopiyle çoğaltarak isteyenlere veriyoruz.” dedi.

Kuş gribi hastalığında vatandaşın bilgi eksikliğinden dolayı paniğe çok çabuk kapıldığına dikkat çeken Yavuz, “Doğubeyazıt’ta kuş gribi nedeniyle 3 kişinin ölmesi ve bazı illerde kuş gribi hastalığına rastlanması üzerine hastalık hakında yeterince bilgi sahibi olamayan halk aniden paniğe kapıldı. Halkımız yeterince bilgi sahibi olursa hastalığın olması halinde kendi imkanları ile hastalığı rahatlıkla yenebilecek” diye konuştu.

Tatvan’da esnaflık yapan Ayhan Güntaş ise kuş gribi hastalığı çıktıktan sonra hastalığın ne olduğunu, nasıl yayıldığını merak ettiklerini, basında ise sadece kaç kişinin hastaneye kaldırıldığını, hastalığın başka bölgelerde görüldüğü bilgilerinin yer aldığını ifade etti. Güntaş, basının kuş gribi hastalığına yabancı olan halkın bilgilenmesini sağlamak için daha farklı bilgilere yer vermesi gerektiğini dile getirdi.