Vicdan testi Anayasa mahkemesi yolunda

Baden-Württemberg eyaletinde 1 Ocak 2006'dan itibaren yürürlüğe giren ve vatandaşlık başvurusunda bulunan Müslümanlara uygulanan 30 soruluk "vicdan testi" konusundaki tartışmalar artarak devam ediyor.

Baden Württemberg’teki uygulama ile ilgili birçok kesimden gerek demokrasi ile bağdaşmadığı gerekse de açıkça ayrımcılık yapıldığı yönünde gelen eleştirilere rağmen Eyalet İçişleri Bakanlığı sözcüsü uygulamanın devam edeceğini söyledi. Testin vatandaşlık işlemleri ile ilgili işlem yapan dairelerin işlerini kolaylaştırmayı hedeflediği ve uygulamanın devcam edeceği açıklandı.
Hükümetin bu kararlı ve ısrarlı tutumuna karşı Alamanya’dak sivil toplum örgütleri ise konunun uzerine giderek uygulamayı eleştirmeye devam ediyorlar. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi, İslâm Toplumu Milli Görüş (IGMG) , Avrupa Türk-İslam Birliği (ATİB) ve Almanya Türk Toplumu (ATT) konuyla iligili olarak yaptıkları açıklamada uygulamayı eleştirererek uygulamaya bir an önce son verilmesini talep ettiler.
Uygulamanın temelinde ise İslam Arşivi Merkez Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği anketin olduğu belirtiliyor. IGMG elinde bulunan bir belgede Baden Württemberg İçişleri Bakanlığı adına yapılan alıntıda aşağıdaki ifadelerin bulunduğu kaydedildi: “Şüphe, Müslümanların genelinde mevcut, çünkü İslam Arşivi Merkez Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği ankette, Almanya’da yaşayan Müslümanların yüzde 21’i, Alman anayasası ile Kur’an bağdaşmıyor cevabını verdiler. Bu nedenle aynı eyalette 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren vatandaşlığa başvuran Müslümanlar, anayasaya sadakatlerini test eden bir dizi soruya cevap vermek durumundalar. Bir anlamda düşünce tarzının test edildiği anket, özgürlükçü demokrat anayasayı tanımada insanların ne kadar samimi olunduğunu sözde ortaya çıkarak istiyor. Belge’de 15 yıldır sürdürdüğü baba mesleği terziliği devam ettirmek istemeyen ve oyuncu olmak isteyen reşit olmuş bir kız çocuğunun babasının bu kararı kabullenememesinin babanın anayasal sistemi tanımada samimi olmadığı anlamına geldiği belirtiliyor.”
Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Nedim İlyas “Bu açıkça kanunlara aykırı bir şekilde tüm Müslümanlara karşı bir ayrımcılıktır. Şimdi insanlar hakkındaki terörist ve anayasa düşmanı oldukları yönündeki kuruntular kurumsalalşmış oldu.” dedi. İlyas Anayasa Mahkemesine dava açmayı düşündüklerini söyledi.
ATİB ise konuyu “Bu, Müslüman vatandaş istemiyoruz demektir.” şeklinde değerlendirdi. Bunun Alman vatandaşlığı için müracaat edenlerin, deyim yerindeyse, ahiret sorularıyla imtihana tabi tutulduklarını 30 sorudan ibaret olan vatandaşlık sorgulamasının sadece İslam dinine mensup olanları hedef almasını eleştiren ATİB yetkilileri soruların ekseriyeti kadın ve din ile ilgili olmasına rağmen, bazen de, “Demokrasi en kötü rejim biçimidir, fakat mevcutların içinde de en iyisidir, sözünden ne anlıyorsunuz?” gibi felsefik sorular sorulmakta olduğuna dikkat çekti. ATİB yöneticileri “Bu ülkenin vatandaşı olmak isteyenlerin büyük bir kısmı ekonomik sebeplerden, yani daha iyi bir yaşantı biçimini burada gördüğü için, bir kısmı da geldiği ülkede siyasi sebeplerden dolayı özgürce hareket edemediği için Almanya’yı tercih etmektedir. Yoksa, Almanya’nın demokratik yapısını değiştirme niyetinde ve gücünde (Müslüman) yabancılar var da biz mi bilmiyoruz?” diye sordu.
ATT Genel Başkan Yardımcısı Şeref Erkayhan da İçişleri Bakanı Heribert Rech’e yönelik 10 soruluk yazı ile uygulamayı eleştirdi. Erkayhan İçişleir Bakanı Rech’e eyaletteki CDU/FDP koalisyonunun bu uygulaması ile Müslümanlarda bazı şeylerin Yahudi, Hıristiyan veya Hindu’lardan daha az olduğu kanaatine varıp-varmadığı, eğer Müslümanlara güvenmiyorlarsa bu sorulara verilecek cevaplara nasıl güvenecekleri, Müslümanları kültürel olarak geri kalmış olarak görüp-görmedikleri gibi sorular yönelterek tepkisini dile getirdi. Erkayhan konuyla ilgili olarak 28 Ocak’ta Karlsruhe’de bir panel düzenleyeceklerini açıkladı.
Baden Württemberg eyaleti Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Ute Vogt ise vicdan testinin kaldırılması talebinde bulunarak, testi, ”dışlayıcı ve uyum düşmanı” olarak niteledi.
Test’teki bazı sorular şöyle: “Kızınızın Almanya’daki bir işyerine çalışmak için yaptığı müracaat reddedilir ve bunun yerine Somalili siyah bir Afrikalı kız alınırsa, tepkiniz ne olur?” , ”Kadın eşine itaat etmelidir ve kadın eşi tarafından dövülebilir şeklindeki görüşler hakkında düşünceleriniz nelerdir?”, “11 Eylül saldırıları hakkında ne düşünüyorsunuz?”, “Kızınız Müslüman olmayan biriyle evlenmek istese tepkiniz ne olur?”, “Yaşını doldurmuş kızınız veya karınız Alman kız ve kadınlar gibi giyinmek isterse engel olmada hangi yolu seçersiniz?”