‘Vicdan Testi insan hakları ihlalidir’

Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayırımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi: "Vicdan Testi insan hakları ihlalidir"

Almanya’nın davetlisi olarak bu ülkedeki Müslüman toplumun karşılaştığı sorunları araştırmak üzere temaslarda bulunmak üzere Berlin’e gelen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanının Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayırımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi olan Büyükelçi Ömür Orhun, “Vicdan Testi’nin bir insan hakları ihlali” olduğunu söyledi.
Başkent Berlin’deki temasları sırasında Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve İçişleri bakanlığı müsteşarları ve federal parlamentoda yetkililerle görüşen büyükelçi Orhun, Sosyal Demokrat Partisi (SPD) İçişleri komisyonu başkanı Sebastian Edathy ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı basın toplantısında temasları hakkında bilgi verdi.

Almanya’da Müslümanlara ayrımcılık ile ilgili temasları sonrası hazırlayacağı raporu AGİT dönem başkanına sunacağını söyleyen Orhun, Almanya’daki Müslümanların sorunlarını üç kategoride değerlendirdiğini ifade etti. Orhun ilk kategori olarak burada yaşayan Müslümanların yapısal problemler olarak adlandırdığı yaşadıkları ortamlar nedeniyle çocuklarını iyi eğitememeleri ve buna bağlı olarak da göçmen gençlerin iş bulmakta zorlandıklarına dikkat çekti. İnsanların sırf Müslüman oldukları için terörizmle bağdaştırıldığı ve çeşitli yaftalar yapıştırıldığına işaret eden Orhun, bir Müslüman’ın işlediği suçun tüm topluma mal edilmesi gibi algılama sorunları olduğuna vurgu yaptı. Üçüncü kategoride ise doğrudan ayrımcılık konusu olduğunu ifade ederek, “İnsanlar ismi, dini nedeniyle çeşitli alanlarda, ev bulmakta, iş bulmakta veyahut hükümetle temaslarında ayrımcılığa tabi tutulmaktadır.” dedi.

Büyükelçi Ömür Orhun, kamuoyunda ‘Vicdan testi’ olarak adlandırılan ve Baden-Wüttemberg eyaletinde Alman vatandaşlığına geçmek isteyenlere uygulanan 30 soruluk testin ise nereden bakılırsa bakılsın savunulabilecek bir tarafının olmadığına işaret ederek,”Eğer bu test sadece Müslümanlara yönelik böyle bir uygulama ise bu ayrımcılıktır. Herkese uygulanıyorsa da bir insan hakları ihlalidir.” dedi. Büyükelçi Orhun testi uygulayan Baden-Wüttemberg eyalet yetkilileriyle de görüşecek.

SPD İçişleri komisyonu başkanı Sebastian Edathy ise yaptığı açıklamada göçmenlere potansiyel suçlu muamelesi yapılamayacağına vurgu yaparak, “Almanya’da yaşayan Müslümanlara çoğunluk toplumu tarafından güvenmeme kültürünün ortadan kaldırılması gerekir. Müslümanlar potansiyel terörist ve uyum karşıtları şeklinde lanse edilemez. Nitekim Müslümanların da her insan gibi kendi dini inancını yaşamaya hakkı vardır.” dedi.

Edathy, farklı kültürlere mensup insanların beraberce yaşamaları için ‘onlar’ ve ‘bizler’ şeklinde bir ayrımın yapılmaması gerektiğini söyleyerek, “Almanya’da yaşayan 3 milyonun üzerindeki Müslüman bu toplumun ayrılmaz bir parçasıdır ve bu ülkeye aittirler.” dedi. Kamuoyunda yapılan tartışmalarda Müslümanlara yönelik önyargıların mevcut olduğunu belirten Edathy, ülkedeki sosyal problemlerin kültürel ve etnik eksenlere kaydırılmasını sert bir dille eleştirdi. Özellikle Türk gençleri ile ilgili araştırmalarıyla tanınan Prof. Wilhelm Heitmeier’in Alman toplumunun Müslümanlara yönelik önyargılarıyla ilgi araştırma sonuçlarına atıfta bulunan Edathy, buna göre Almanların yüzde 30’unun Müslümanlara karşı önyargılı olduğunu belirterek siyasetin bunu düzeltmek için harekete geçmesini istedi. Göçmen kökenli gençlerin gerek meslek eğitim yeri , gerekse de işyeri bulmada karşılaştıkları ayrımcılığa dikkat çeken Edathy, büyükelçi Orhun’un talep ettiği Ayrımcılık karşıtı yasanın sadece kültürel ayrımcılığı değil, dini inançtan dolayı olan ayrımcılığı da kapsaması gerektiği yönündeki açıklamasına destek verdi.