Vicdan testi karşı imza kampanyası başlattılar

Alman Sendikalar Birliği´nin Hamburg´taki Türk asıllı işçi temsilcileri bir araya gelerek ´Vicdan testi´sorularına ve Türk pasaportlarına yapılan ´fahiş´ zammı protesto etmek için imza kampanyası başlattı.

DGB Hamburg´un göçmenler bölümü danışmanı Hüseyin Yılmaz´in organizesiyle Ver.di Sendikası Göçmenler Bölümü Başkanı Zafer Ural, Affinerie AG´den işçi temsilcisi Ahmet Başkan, INAB´dan sorumlu proje danışmanı Alpaslan Budak, DİDF Hamburg dernek başkanı Sinan Özbolat ve yönetim kurulu üyesi Hasan Eren, Vibracostik´ten Kemal Kiremitçioğlu ve Kamp´tan Durak Aslan´in katıldığı basın toplantısında hem pasaportlara yapılan fahiş zam hem de vicdan testi protesto edilirken ortak imza toplama kararı alındı.

Sendikacılar, “Vicdan testindeki soruları göçmenler olarak geri aldıramazsak şu ana kadar uyum konusunda alınan mesafeden geri adım atılmış olur.” diye konuştu. Sendikacılar, diğer yandan artık Almanya´da yaşayan Türk insanının normal işsizlik sınırlarının olduğu ve geçim sıkıntısı çektiği belirtilerek, “Türk hükümetinin eskiden olduğu gibi yine biz gurbetçilere uzak tavır takınıyor.” dedi.

Ver.di Göçmenler Birliği Başkanı Zafer Ural, “Alman vatandaşlığına geçmek isteyen göçmenlere anayasayı korumayla ilgili sorular sorulması doğaldır. Aksine durum aşağılayıcı bir hadise. Acaba Almanlar entegrasyondan korkuyor da, ondan mı dışlayıcı bir tavır takınılıyor.” dedi.

Basın toplantısında Türklerin büyük çoğunluğunun oylarını alan SPD´nin bu duruma sessiz kalışı da yadırganırken 11 Şubat´ta Alman Sendikalar Birliği tarafından Berlin´de düzenlenecek yürüyüşe de destek istendi.