Vicdan testine göre Papa Alman olamaz

Alman Birlik 90/ Yeşiller Eşbaşkanı Claudia Roth, Baden Württemberg'teki 'Vicdan testi' uygulamasına göre Papa Joseph Ratzinger'in de Alman vatandaşı olmayacağını söyledi.

Daha önce Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Günter Beckstein tarafından dile getirilen Almanya’da uzun süre yaşadığı halde Almanca öğrenmemiş kişilere “sosyal yardımın kısılması” yaklaşımına Brandenburg İçişleri Bakanı Jörg Schönbohmdan da destek geldi.

İçişleri Bakanı Schönbohm N24 televizyonunda yayınlanan “Was erlauben Strunz” adlı programda Almanya’da uzun süre yaşadığı halde Almanca öğrenmemiş kişilere “sosyal yardımın kısılması veya sınır dışı edilmeleri”nin tartışılması gerektiğini söyledi. Schönbohm: ” Uzun süredir Almanya’da yaşamakta olan ve hayatını kendi çalışmasıyla kazanan ve çalışması sırasında Almancaya da ihtiyacı olan ve Alman toplumunda yaşayan bu kişilere karşı sosyal yardımın kısılması veya sınır dışı edilmelerini tartışmalıyız. Aksi takdirde paralel toplumun gelişmesi tehlikesi vardır. Bu yapılmazsa bizde zaten var olan bu paralel toplumun güçlenmesine sebeb olacak ve toplunun parçalanmasına neden olacaktır.” dedi.

Programa katılan Birlik 90/Yeşiller eş başkanı Claudia Roth ise Alman vatandaşı olmak isteyenlerin anayasanın temel ilkelerini kabul etmesinin gerektiğini ancak Baden-Wüttemberg’teki ‘Vicdan testi’ uygulamasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Roth, bu konuda CDU’lu NRV Uyum Bakanı Armin Laschet’in konuşmasına işaret ederek, bu test ile Papa Joseph Ratzinger’in de 29. ve 30. sorular nedeniyle Alman vatandaşı olamayacağına söyledi. Roth, “İslam Kültürü’nden gelen insanların bu ve taslaktaki soruları cevaplamak zorunda kalması anayasa ve eşitlik ilkesini zedelemektedir. Belli bir kültürden gelen insanların vicdanlarını belirleyemezsiniz” diye konuştu.