Vietnam’da şok istifalar

Uzak Doğu ülkelerinden ve komünizm ile yönetilen Vietnam'ın Devlet Başkanı, Başbakanı ve Meclis Başkanı istifa etti.

Üç lider, istifalarının amacının görevlerini daha genç ve yetenekli yeni liderlere bırakmak olduğunu söyledi. Vietnam, yeni cumhurbaşkanı, başbakan ve parlamento başkanı seçimi konusunda oylama yaptı. Oylama sonucu 26 Haziran’da açıklanacak.

Vietnam Komünist Partisi (VKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Nong Duc Manh parlamento toplantısında, Vietnam Komünist Partisi 10. Merkez Komitesi toplantısında VKP Merkez Komitesi ve Siyasi Bürosu’nda kadro değişikliğinin yapıldığını, partinin kapsamlı liderliği ve tutarlılığının güvence altına alınması için ülkenin üst düzey liderlerinde değişiklik yapılması gerektiğini ifade etti. Mong Duc Manh, söz konusu üç liderin stratejik düşüncelere sahip olduğunu, yön verme deneyimlerinin çok zengin olduğunu ve partinin çizgisi, politikaları ve ülkenin yasalarının saptanmasına büyük katkı yaptıklarını dile getirdi.

Başbakan Khai 1997’de başbakan olduktan sora ülke ekonomisi geçen 9 sene içinde yıllık ortalama yüzde 7 oranında büyüme kaydetti. Vietnam geçen yıl da yüzde 8,4 oranında büyümüştü. Khai aynı zamanda 2005’te, Amerika-Vietnam savaşının 1975’de sona ermesinin ardından ABD’yi ziyaret eden ilk üst düzey yetkili olmuştu.