Viyana’da doğalgaz boru hattı ‘Nabucco’ zirvesi yapacak

Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz krizi, Avrupa'nın Rus doğalgazına olan bağlılığını hafifletmek amacıyla Türkiye ile Avusturya arasına inşa edilecek olan Nabucco Boru Hattı Projesi'nin önemini gündeme getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Avusturya’nın başkenti Viyana’da beş enerji bakanı, beş holdingin başkanı ve AB Enerji Komiseri Andris Piebalgs’ın, 26 Haziran tarihinde bir araya gelerek Türkiye’den Aşağı Avusturya eyaletine kadar gelecek olan Nabucco doğalgaz boru hattına başlama işareti verecekleri bildirildi.

Zirveye Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Avusturya ve Macaristan enerji bakanlarının yanı sıra doğalgaz holdinglerinin başkanlarının da katılacak. AB’nin, Türkiye üzerinden Avrupa’ya artan miktarlarda Hazar ve Ortadoğu (İran, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Mısır ve Suriye) gazı taşınması amaçlayan bu projeyi hararetle desteklediği ifade ediliyor.

Kurier gazetesinin haberine göre, Rusya’dan gaz sevkiyatının önemini de belli bir oranda azaltacak olan boru hattının yapımına 2007’de başlanabilecek. 3300 km uzunluktaki boru hattı tamamlandıktan sonra yılda 30 milyar metreküp doğalgazı Aşağı Avusturya eyaletindeki Baumgarten’a kadar nakledebilecek. Ancak Baumgarten’a bunun sadece bir kısmı gelebilecek, çünkü Nabucco daha önce Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan’a da doğalgaz götürecek. Avusturya’nın yanı sıra boru hattı konsorsiyumunun diğer ortakları da zaten bu ülkeler olacak. Konsorsiyum şu sıralar kendisine Fransa, İtalya yâda Almanya’dan yeni bir ortak daha arıyor, çünkü bu büyük ülkelerden biri ile projenin finanse edilmesi garantilenmiş olacak. Projenin 4.5 milyar Euro’ya mal olması bekleniyor.

Teknik fizibilite çalışmaları yürütülen projede Bulgaristan’ın Bulgargaz, Romanya’nın Transgaz, Macaristan’ın MOL ve Avusturya’nın OMV Gas firmaları ile ortaklaşa çalışmalar yürütülüyor. Proje ortaklarınca Haziran 2004 tarihinde, projenin finansman ve boru hattı taşıma kapasitesinin pazarlanması işlerini yürütmek üzere Viyana merkezli olarak Nabucco Company Pipeline Study GmGH (Nabucco Boru Hattı İş Geliştirme Şirketi) kuruldu.

Doğalgazının yüzde 60’nı Rusya’dan alan Avusturya, Rusya ile Ukrayna arasındaki patlak veren krizden sonra Nabucco boru hattı projesini desteklemesi için çeşitli toplantılarda AB’ye baskı yapmıştı.