Vize ücretleri cep yakıyor

2006 yılında 35 Euro olan Schengen vizesi ücreti 60 Euro'ya yükseltildi.

Schengen vizesinden 6 yaş altı çocuklar, öğrenim ve eğitim amacıyla öğretmenleri ile birlikte seyahat eden öğrenciler ve araştırma görevlileri harcından muaf tutuluyor. Schengen vizesi alanlar, Schengen Anlaşması’na imza koyan Belçika, Danimarka, Almanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Avusturya, Portekiz, İsveç ve İspanya’da serbestçe dolaşabiliyor.

ATO açıkladığı araştırmada, Schengen ülkeleri, 15 ülkede geçerli olan Schengen vizesi dışında sadece kendi ülkeleri için geçerli olan vize için de farklı ücretler talep ediyorlar. Örneğin, turistik ve ticari vize için Almanya, Finlandiya, Fransa, İsveç ve İtalya 60 Euro, Belçika ve Yunanistan 120 YTL, Norveç 115 YTL, Danimarka 110 YTL, Avusturya 35 Euro, Hollanda 67 YTL, Portekiz 66 YTL alıyor.

Bu arada AB’ye tam üye olan komşu Bulgaristan, 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle sınır kapılarında transit vize uygulamasına AB müktesebatı gereğince son verdi. Bulgaristan’a gidecek olan Türk vatandaşları bundan böyle vize için elçiliğe başvuracak ve daha önce 5-10 Euro olan vize ücreti yerine 40-50 Euro’yu bulan ücretler ödemeye başlayacak.

Diğer ülkelerin vize ücretleri de bir hayli yüksek. Örneğin turistik ve ticari vize için İngiltere 150 YTL (50 sterlin), ABD 100 dolar, Polonya 72 YTL, Avustralya 70 Avustralya Doları, İrlanda tek giriş için 60 Euro veya 120 YTL, çok giriş için 100 Euro veya 200 YTL, Kanada tek giriş için 75, çok giriş için 150 Kanada Doları, Macaristan ve Slovenya 35 Euro, Ukrayna ve Hindistan 40 dolar, Bangladeş 3 aya kadar 35 dolar, 6 aya kadar 50 dolar talep ediyor. Yugoslavya tek giriş için 25 Euro, çift giriş için 44 Euro, çok giriş için 31 Euro vize ücreti alıyor.

Görece diğerlerinden ucuz olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin vize ücreti 20 dolar iken, Slovak Cumhuriyeti’nin vize ücreti 30 YTL. Kimi ülkeler de turistik ve ticari vize için farklı ücretler uyguluyor. Örneğin Tayland turist vizesi için 25 dolar, ticari vize için 50 dolar, çok giriş için 100 dolar isterken, Mısır ticari vizeye 50 YTL, turistik vizeye 35 YTL istiyor.

VİZE İÇİN RANDEVU ALMAK DA PARAYLA

Vize başvurularında karışıklığı önlemek amacıyla randevu sistemine geçen bazı ülkeler, randevu vermek için de ayrı ücret talep ediyor. Randevu ücretlerinin hangi para cinsinden olacağına ise büyükelçilikler karar veriyor. Örneğin İngiltere 40 YTL, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya 18 YTL randevu ücreti alırken, ABD 16 dolar para talep ediyor. Bu arada, büyükelçilikler randevu için günün belirli saatlerinde aranabiliyor. Bu da elçiliklerin genellikle meşgul olan telefonlarına ulaşmayı zorlaştırıyor.

Bazı ülkelerin vize başvurusu için belirledikleri süreler de yurtdışına acil çıkış yapmak zorunda olanları zor durumda bırakıyor. Örneğin ABD, vize için 6-8 hafta öncesinden başvuru yapılmasını şart koşuyor. Bu durumda, ABD’deki önemli bir kongreden 15 gün öncesinden haberdar olan bir işadamının vize için başvuru yapma şansı bulunmuyor. Almanya için bu süre 48 saat…

ABD, Almanya, Fransa ve Avusturya büyükelçiliklerinden vize almak isteyenler önce randevu ücreti ödeyerek bir pin numarasına sahip oluyor. Söz konusu pin numarası vize almak isteyen kişinin elçiliği arayabilmesi için gerekli şifreyi oluşturuyor. Bazı büyükelçiliklerde, örneğin ABD Büyükelçiliği’nde bir pin numarası, aynı gün içinde en fazla iki kez kullanılabiliyor. Başvuran kişi, ertesi gün bir başka soru için elçiliği aramak isterse tekrar randevu ücreti ödeyerek yeni bir pin numarası almak zorunda.

Vize için randevu ücreti ve vize ücreti adı altında paralar tahsil eden büyükelçilikler, herhangi bir nedenle vize vermemeleri durumunda, aldıkları ücretleri de iade etmiyorlar. Büyükelçilikler bu durumu başvuru formlarında not olarak Türk vatandaşlarına duyuruyor ve gelebilecek itirazları da önlüyorlar.

ÇİFTE STANDART

Avrupa Birliği, aday ülke olmasına rağmen diğer üçüncü ülkelere olduğu gibi Türkiye’ye de Schengen vizesi için 60 Euro ücret uygularken, henüz aday bile olmayan Ukrayna’nın vize kurallarını gevşeterek bir çifte standarda daha imza attı. Taraflar arasında varılan anlaşmaya göre Schengen vizesi Ukrayna vatandaşları için 35 Euro olacak. Ukraynalı öğrenci, gazeteci, engelli ve emeklilerden ise vize ücreti alınmayacak. Türk işadamları, Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için elçilikler önünde vize çilesi çekerken Ukraynalı işadamı ve sivil toplum örgütü temsilcileri kolayca vize alabilecek.

aşta Avrupa Birliği ve ABD olmak üzere çok sayıda ülkenin Türk işadamları ve vatandaşlarına uyguladıkları vize çilesi tüm tepkilere rağmen devam ediyor. Banka hesap cüzdanından tapu fotokopisine ve kredi kartı ekstresine kadar 37’yi bulan sayıda belge isteniyor.

alep edilen belgeler arasında insana “yok artık” dedirtecekler de bulunuyor. Örneğin yurtdışına seyahat etmek isteyen kişi ev hanımı ise, eşinin varsa süresi bitmiş olsun veya olmasın vize belgesinin fotokopisi talep ediliyor.

Türk vatandaşı, gideceği ülkede arkadaşının veya akrabasının yanında kalacaksa, vize çilesi, misafir edecek kişiyi de kapsıyor. Ev sahibi şahıs, Türk vatandaşını misafir edeceği için, davetiye metninin yanı sıra, pasaportunun fotokopisini, oturma izin belgesini, gelir durumunu gösterir belgeyi ve banka hesaplarının fotokopisini elçiliğe göndermek zorunda kalıyor.

TÜİK’in verilerine göre, 2005 yılında 4 milyon 124 bin kişi yurtdışına çıktı. Bu sayı 2004 yılında 3 milyon 844 bin, 2003 yılında, 3 milyon 414 bin kişi idi. 2005 yılında yurtdışına çıkanların 953 bini yurtdışındaki yakınlarını ziyaret amacıyla vize çilesine katlanırken, 834 bini ticari amaçla, 93 bin kişi toplantı, konferans ve seminere katılmak amacıyla, 622 bin kişi de gezi amacıyla yurtdışına çıktı. 2007 yılında yurtdışına çıkanlardan görevli olanların sayısı ise 277 bin kişi.

ATO BAŞKANI AYGÜN

ATO Başkanı Sinan Aygün, başta Türkiye’nin de aday olduğu Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere pek çok ülkenin Türk işadamlarına ve vatandaşlarına uyguladıkları vize prosedürünün insan haklarına aykırı olduğunu söyledi.

AB ile üyelik müzakerelerine başlayan Türkiye’ye Schengen vizesi uygulanırken AB ile uzaktan yakından ilgisi olmayan Andora, Uruguay, San Marino, Malta, Bolivya, Şili ve Ekvador’un da aralarında bulunduğu çok sayıda ülke vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz girebildiklerini belirten Aygün, şunları söyledi:

“Bu uygulamanın mantığını anlamak mümkün değil. Tam bir çifte standart ile karşı karşıyayız. Türk vatandaşları Andora ya da San Marino vatandaşlarından daha mı değersiz? Uruguay vatandaşının seyahat özgürlüğü var da Türk vatandaşının neden yok? Türk vatandaşı olmak evrensel bir suç da bizim haberimiz mi yok? Türk işadamları ve vatandaşlarına reva görülen bu çile, insan haklarına aykırıdır. İnsan haklarını kendilerine göre yorumlayan AB ülkeleri önce bu ayıbı temizlemelidir.” Vize prosedürünün çileden çıkarıcı boyutlara ulaştığını kaydeden Aygün, “Vize için istenen belgeler gereklilik ölçüsünü çoktan aştı. Bir annemizin kızlık soyadını sormadıkları kaldı. Türk vatandaşları bu muameleyi hak etmiyor” dedi.

Aygün, AB’nin, vize uygulamasıyla, Türk işadamlarının Ankara Anlaşması, Katma Protokol ve Ortaklık Konseyi’nden doğan haklarını ihlal ettiğini belirtti.