Vladimir Putin Parlamentoya son konuşmasını yaptı

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, dünyada yeni bir silahlanma yarışı başladığını söyledi.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, dünyada yeni bir silahlanma yarışı başladığını ancak Rusya’nın kendini buna kaptırmamak zorunda olduğunu söyledi.

Parlamentoya hitaben bir konuşma yapan Putin, Rusya Sovyet döneminden kalma askeri üslerini tasfiye ederken NATO’nun Romanya ve Bulgaristan’da yeni üsler kurduğunu, ayrıca ABD’nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne füze savunma kalkanı yerleştirmeyi planladığını söyledi.

Vladimir Putin, “Şurası açık ki silahlanma yarışının yeni bir aşaması şu anda dünyaya yayılmaktadır. Maalesef bu bizden kaynaklanmıyor, bunu başlatan biz değiliz.” ifadesini kullandı.

Putin, NATO tarafından Rusya’nın kaygılarını gidermeye ve bir uzlaşma yolu bulunmasına dönük hiçbir somut adım atılmadığını da söyledi.

Putin bu açıklamayı şu sözleri ile dile getirdi:

“Bu konuda fazlasıyla tartışma var. Ancak ortaklarımız, -ki bunu üzüntü ve kalbimde bir sızı ile söylüyorum- bunları artık sadece kendi planlarını hayata geçirmek için bir enformasyon ve diplomasi kalkanı olarak kullanıyorlar.”

“Hâlâ bir uzlaşma bulunmasına yönelik gerçek bir adım göremiyoruz. Bu durumda biz de misilleme yapmaya ve onlarınkine karşılık gelen kararlara zorlanıyoruz. Rusya’nın bu yeni tehditlere daima bir cevabı olmuştur ve olacaktır.”

‘Yeni bir strateji’


Vladimir Putin, bununla beraber, Rusya’nın da bu yeni silahlanma yarışına, daha da yüksek teknoloji ürünü silahlarla yanıt vereceğini belirtti.

Putin, Rusya’nın silahlı kuvvetlerinin ulusal güvenliği takviye etmek için yeni bir 12 yıllık strateji hazırlanmasını istedi.

Rusya Federasyonu Başkanı Putin, önümüzdeki ay yapılacak devlet başkanlığını seçiminin birkaç hafta ardından görevden ayrılacak.

Rusya’nın askeri yönelimi

Rusya Aralık ayında Akdeniz’de ve Atlas Okyanusu’nda deniz tatbikatları yapmayı planladığını açıklamıştı.

Bombardıman uçaklarının uzun süredir askıya aldığı devriye uçuşlarını da yeniden başlatmıştı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından durdurulan bu uygulama, Putin’in sürdürdüğü “daha iddialı dış politika”nın bir parçası olarak, geçen Ağustos’ta yeniden başlatılmıştı.

Yükselen petrol fiyatları da Rusya’nın silahlı kuvvetlerine daha fazla yatırım yapmasını sağlamıştı.

Ancak muhabirlerin bildirdiğine göre ülkenin mevcut askeri gücü Sovyet dönemindekinin epey altında bulunuyor.