‘W’ harfini kullanan gazete toplatıldı

Ardahan'da günlük olarak yayınlanan Kuzey Doğu Anadolu isimli gazete, Nevruz öncesi yayınladığı bir ilanda 'W' harfi kullandığı için toplatıldı.

Ardahan Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda, gazeteye Demokratik Toplum Partisi Ardahan İl Örgütü’nün yayınlanması için verdiği “NEWROZ ŞÖLENİNE DAVET” başlıklı ilanda”W” kullanıldığı için gazetenin 18 Mart 2006 tarihli sayısı, emniyet birimlerine bağlı ekipler tarafından toplatıldı.

Ardahan Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar gereğince gazetenin18 Mart 2006 tarih ve 929. sayısında yayınlanan “NEWROZ ŞÖLENİNE DAVET” adlı ilanda, 6 yerde “W” kullanıldığı, bunun da 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 81/c maddesine aykırı olduğu, ayrıca gazetenin Türkçe içerikli olmayan “Newroz” kelimesini kullanarak yayın yaptığı ve 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 25/2 maddesine muhalefet ettiği ve bu madde gereğince Anayasanın 174. maddesinde yer alan inkılâp kanunlarına aykırı bir şekilde olduğu ve gazetenin toplatılmasına karar verildiği bildirilerek, alınan karar gazetenin Yazı İşleri müdürü Fakir Yılmaz’a tebliğ edildi. Gazetenin baskı merkezine gelen güvenlik güçleri, basılmış gazetelere el koydu.

Konu hakkında bir açıklama yapan Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gazeteci Fakir Yılmaz, 21 yıllık gazetecilik hayatlarında yaptıkları yayınlar nedeniyle birçok baskı ve engelle karşılaştıklarını, artık bu gibi durumlara alıştıklarını söyledi. Yılmaz, AB’ye üye olmaya aday olan ve başbakanının her gün demokrasi söylemleri kullandığı bir ülkede bir harf yüzünden özgür denilen gazetelerin toplatılmasının, demokrasiye olduğu gibi bir ilana bile tahammül edememesinin basın özgürlüğüne aykırı bir durum olduğunu belirtti.