Warner; ‘Irak’ta iç savaş feleket olur’

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı senatör John Warner, Irak'ta bir iç savaş çıkması durumunda, bunun tüm bölge için büyük bir felekate neden olacağını söyledi.

Başbakanlıkta son derece sıcak bir karşılama ile karşılaştıklarını ifade eden Warner, Afganistan ve Irak ziyaretlerinin ardından geldikleri Ankara’nın kendileri için son derece önemli olduğunu vurguladı. Hem Afgan halkının hem de Irak halkının istediğinin, Türkiye gibi demokratik ve özgür bir ülke olduğunu kaydeden Warner, “Türk halkının onların özgürlüğü için büyük çabaları oldu. Bu nedenle Türk halkına teşekkür ediyorum” dedi.

Tüm Irak halkının yeni kurulacak hükümeti desteklemesini istediklerini kaydeden Warner, bu manada her geçen günün çok kritik ve önemli olduğunun altını çizdi. Warner, Türkiye’nin Irak’ta özellikle sunni kesimleri birleşik bir Irak için gerekli tavizleri vermeye zorlaması gerektiğini savundu.

Warner, iç savaş tehlikesini ise özellikle vurguladı. Irak’ta şu anda bir iç savaş yaşanmadığını ifade eden Warner, ancak hükümet kurma sürecinde uluslararası kamuoyunun desteğinin azalması durumunda bir iç savaş yaşanmayacağını kimsenin garanti edemeyeceğini belirtti. Warner, “Eğer bir gün bir şekilde Irak’ta bir iç savaş çıkarsa bu tüm bölge için büyük bir felaket olur” dedi.

Warner, görüşmelerde İran sorunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine ise şu yanıtı verdi:

“Hem TBMM’de hem de Başbakan ile görüşmemizde bu konu gündeme geldi. İran, şu anda nükleer bir silah üretme yolunda çalışıyor. Bu çalışma ne Türkiye’nin ne de uluslararası toplumun yararına. İnanıyorum ki , Birleşmiş Milletler, AB ve uluslararası toplum da sorumluluğunu yerine getirecek ve bir sonuca ulaşılacak”

Warner’in heyetinde yer alan Demokrat Parti senatörü Carl Levin de bir açıklama yaptı. Irak’ta siyasi çözüme dikkat çeken Levin, Türkiye’nin Irak’lı liderlere birlikte hareket etme yönünde telkinde bulunması gerektiğini savundu.

Bu arada Başbakan Erdoğan’ın ABD heyetine küçük bir hediye verdiği de öğrenildi. Erdoğan, ABD’li senatörlere üzerinde ismini baş harfleri olan R. ve T. yazan Vakko marka kravat hediye etti.