Web siteleri çöken milletvekilleri tepkili

ANKARA - Kendilerine tahsis edilen internet sitelerinin çökmesi milletvekillerinin tepkisine neden oldu.

CHP Eskisehir Milletvekili Mehmet Vedat Yücesan, TBMM Baskani Bülent Arinç tarafindan cevaplandirilmak üzere hazirladigi yazili soru önergesinde, TBMM Baskanligi tarafindan milletvekillerine tahsis edilen http://www.tbmm.info web sayfasinin dünden itibaren çalismamaya basladigini belirterek, bu sayfalarin milletvekilleri açisindan önemli bir islev gördügünü, web sayfalarinda milletvekillerine ait önemli bilgi ve dükümanlarin yer aldigini ifade etti. Web sayfalarini milletvekillerine kullandirmak üzere tahsis edilen sirket ile TBMM Baskanligi arasinda herhangi bir sözlesme imzalanip imzalanmadigini soran Yücesan, “TBMM Baskanligi’nin web sayfalarinin isim hakkini elinde bulunduran sirketle yaptigi görüsmede, firmanin iflas ettigini beyat ettigi ve durumun görüsmeyi yürüten görevliler tarafindan TBMM Genel Sekreterligi’ne yazi ile iletildigi dogru mudur?” diye sordu.

Isim hakki parasi ödenmedigi için sayfalarin artik açilmayacaginin TBMM Genel Sekreterligi’ne bildirildigi halde milletvekillerine bu konuda neden bilgi verilmedigini soran Yücesan, “Sözkonusu web siteleri milletvekillerine tahsis edilirken, ilerde böyle bir olayin yasanmasini engelleyecek önlemler neden alinmamistir? Yasanan bu olay ve görevlilerin ihmalkar davranislari yönetim ciddiyetiyle bagdasmakta midir? Bu hususta ihmali bulunan hakkinda nasil bir islem yapilmasi düsünülmektedir? TBMM Baskanligin bu sorunnu çözümüne yönelik ne tür girisimde bulunacaktir” sorularini yönelitti.

CHP Aydin Milletvekili Özlem Çerçioglu da TBMM Baskani Bülent Arinç’in yanitlamasi istemiyle sundugu önergesiyle konuyu Meclis gündemine tasidi. Çerçioglu, “Söz konusu teknoloji firmasi, bu görevi ne zaman üstlenmistir; bu hizmeti verme süresini kaç yil taahhüt etmistir; bir protokol düzenlenmis midir?”diye sordu. TBMM’nin kendi imkanlari ile milletvekillerine internet sitesi açmasi mümkünken, bu hizmetin ücret karsiligi olmasa dahi, özel bir sirketten alinmasinin dogru olup olmadigini soran Çerçioglu, Arinç’a su sorulari yöneltti: “Bu sirketin milletvekillerine verecegi hizmet, Genel Sekreter tarafindan yazili bildirilmistir. Site kurucusu sirketin iflas etmesiyle site çökmüs ve milletvekillerine ait bütün bilgiler yok olmustur. Sirket iflas etmeden önce TBMM’nin ilgili birimlerini mail uyarmis, birimler ilgililere konuyu aktarmistir. Bu uygulamada sizleri yanlis yönlendiren bürokratlariniz hakkinda islem yapmayi düsünüyor musunuz? Milletvekillerine ait bilgiler, bu sirketten alinmis midir; bu bilgiler sirketten alinip, Meclis çatisi altinda web sitesi açilarak uygulama devam ettirilecek midir?”