WHO Beypazarı’ndaki incelemelerini tamamladı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Direktörü Dr. Jong- Wook Lee Beypazarı'ndaki incelemelerini tamamladı.

Beypazarı Kaymakamı Haluk Nadir’den ilçe hakkında bilgi alan Dr. Lee, kuş gribinin görüldüğü mihrak noktası olan Kayabükü Köyü’ne giderek burada yapılan çalışmaları yerinde görerek yetkililerden bilgi aldı. Dr. Lee, Cenevre’de iken Beypazarı’na gitmeyi planladığını Türkiye’de bulunduğu süreç içerisinde aklının Beypazarı’nda olduğunu vurguladı.
Dünya sağlığının en yetkili kişisi olan Lee, yapılan çalışmaları en ince detayına kadar irdeledi. Hastalığın erken tespiti sonucu yayılmadan mihrak noktasında bitirilmesinden ve ölüm vakasının yaşanmamasından dolayı yetkililere teşekkürlerini bildirdi. “Tavuklar ve hindiler elbette bizim için önemlidir; fakat çocuklarımızın sağlığı her şeyden daha önemlidir” diyen Lee, gittiği tüm ülkelerde Beypazarı’nı örnek göstereceğini söyledi.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, ülke olarak kuş gribiyle yaptıkları mücadelenin tüm dünyada takdir edildiğini Dünya Sağlık Örgütü’nün de bu çalışmaları yerinde inceleyerek insan sağlığı açısından bir riskin söz konusu olmadığını belirtmesi sonucu Türkiye’nin bu krizden en az yarayla çıktığını ifade etti.
Köylülerle sohbet eden Lee ve Ünüvar’a Beypazarı havucu ikram edildi. Beypazarı’nın yöresel yemeklerini, havucunu ve tarihi evlerini çok beğenen Lee ve Ünüvar, Beypazarı’nda mutlaka bir hafta sonu tatili geçirmek istediklerini belirtti.
Köy odasında soğuk havada sobanın tadını çıkaran yetkililer, kuş gribinin görüldüğü İskender ve Muharrem Çanak’ın ailesi ve köy halkı ile sohbet ederek ilçedeki incelemelerini tamamladı.