Wilson: ‘Türkiye ve Irak iş birliği yapmalı’

Ross Wilson, PKK'yla mücadele kapsamında Türkiye ve kuzeydeki Kürt Bölgesel Yönetimi de dahil olmak üzere, Irak'ın işbirliği içinde hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde (ASAM) yaptığı konuşmada, bir bütün olarak ele alındığında Irak’ın, kolay çözümlerin olmadığı karmaşık bir sorun olarak tanımlanabileceğini söyledi. Ross Wilson, aynı şekilde PKK teröristleri tarafından Türk güvenlik güçlerine ve sivillere saldırmak için Kuzey Irak’ın bir üs olarak kullanması da benzer bir sorun olduğunu kaydetti. Ross Wilson, “Bu durum Türkiye için kötüdür ve Irak için kötüdür. Burada bulunduğum 13 ay süresinde şunu anladım ki bazı Türkler gerçekten de ABD’nin PKK’yı desteklediğine inanıyor. Ben bunun doğru olmadığını biliyorum” dedi.

ABD-Türk müttefikliği ile Türk-Irak dostluğu ve ortaklığının PKK problemini birlikte çözmek için bir araç olduğuna inandıklarını kaydeden Wilson, bu şekilde yapılacak başarılı bir çalışmanın sadece hayal kırıklıklarının ortadan kaldırmak ya da PKK’yı birkaç yıllığına sindirmekle kalmayacağını, problemi köklü olarak sona erdireceğini ya da en azından bölgedeki uluslararası unsurlarına son vereceğini ifade etti.

Ross Wilson, “Bunun için de PKK teröristlerine karşı sıkı tedbirlerin alınması, Avrupa’daki suç şebekelerinden PKK’ya aktarılan mali ve diğer desteklerin durdurulması ve sınırların güvenliğini sağlamak için Türkiye ve kuzeydeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi de dahil olmak üzere, Irak’ın işbirliği içinde hareket etmeleri gerekmektedir” diye konuştu. Wilson, “Amacımız, bu ülkedeki terör saldırıları için Kuzey Irak’ın bir üs olarak kullanılmamasını temin etmektir. Başkan Bush, Dışişleri Bakanı Rice ve Orgeneral Ralston, ABD’nin mümkün olan en etkin şekilde bu amacı geçekleştirmesine yönünde Türk hükümetine verdikleri taahhütleri yerine getirmeye kararlıdır” şeklinde konuştu.

Kerkük konusunda Türkiye’nin söylediklerine kulak verdiklerini de anlatan Ross Wilson, “Kerkük’ün hassas olduğunu kabul ediyoruz. Irak’taki pek çok kişi de aynı şekilde düşünüyor. Aynı zamanda, ABD dahil hiçbir dış gücün, Irak halkına kendi içi meselelerini nasıl çözümleyeceklerini dikte etmemeleri gerektiğine de inanıyoruz” dedi.

Seçmenlerin yaklaşık yüzde 80’i tarafından onaylanan ve Irak anayasasını desteklediklerini de kaydeden Wilson, “Ülkeler buna saygı gösterebilir ve aynı zamanda Kerkük ve diğer konularda Iraklı liderlere endişelerini ifade edebilirler ve eminim ki Türkiye de böyle yapmayı sürdürecektir” dedi.

KIBRIS KONUSUNDA AYNI ŞEYLERİ DÜŞÜNÜYORUZ

Kıbrıs sorununda kırk yıldır kapsamlı bir çözüme ulaşılamadığına da dikkat çeken Büyükelçi Wilson, Türkiye ile ABD’nin 1970’lerde Kıbrıs konusunda keskin bir biçimde anlaşmazlık içinde olduklarını ancak birkaç yıl önce BM Genel Sekreteri Annan’ın çabalarını birlikte desteklemeye başladıklarını söyledi.

Ross Wilson, “Bugün ise aynı şeyi istiyoruz. Barışçıl görüşmeler sonucunda sağlanan ve adanın her iki tarafında da çoğunlukla kabul edilmiş olan, iki kesimli, iki toplumlu bir federasyon. Kıbrıs konusunda göreve yeni başlayan Genel Sekreter Ban Ki-Moon ile temas halindeyiz ve ümit ediyoruz ki 2007, kapsamlı çözüm görüşmeleri yönünde hız kazanılan bir yıl olur” diye konuştu.

2007 yılında bir dizi zorlu ve önemli olayın meydana geleceğini söyleyen Wilson, bunlardan birinin de ABD Kongresi’nde muhtemel bir Ermeni tasarısı olduğunu kaydetti. Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili ABD Başkanı tarafından kararlaştırılan dış politikanın değişmeyeceğini belirten Wilson, “Bush yönetimi bu konuda Kongre’deki bir tasarıya kuvvetle muhalefet etmeyi sürdürecektir. Türk ve Ermenilere samimi ve yürekten bir diyalogla geçmişle barışmaları çağrısında bulunuyoruz ve her ikisi de egemen ülkeler olan Ermenistan ve Türkiye’nin uzlaşmaları ve ilişkilerini normalleştirmeleri hususunda ısrar ediyoruz” şeklinde konuştu.

Asam toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye’nin terörle mücadele özel temsilcisi Edip Başer, 30 Ocak tarihinde ABD’li koordinatör Ralston ile bir araya geleceğini belirterek, çalışmaları devam ettirdiklerini ve terör örgütüne karşı kararlı tavırlarının devam ettiğini vurguladı.

Başer, Irak’ın kuzeyindeki Kürt liderlerinde PKK konusunda samimi davranmaları gerektiğinin altını çizerek, PKK terör örgütünün bölgeden çıkarılmasının kendilerini de rahatlatacağını söyledi. Başer, Barzani ve Talabani’nin de artık PKK terör örgütünü topraklarında barındırmaktan vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.