WP: ABD askeri Somali’de

ABD askerlerinden oluşan küçük bir timin, pazartesi günü Somali'de üslenmiş El Kaide militanlarını hedef alan hava saldırısının ardından bu ülkeye girdikleri bildirildi.

Washington Times gazetesinin bugünkü sayısında ABD’li askeri kaynaklara dayanılarak verilen haberde, Somali’ye giren ABD askerlerinin halen bu ülkede bulunup bulunmadıkları hakkında bilgi yer almadı. Haberde, ABD’li yetkililerin Somali topraklarına askeri personel göndermeye isteksiz olmalarına karşın düzenlenen hava saldırısının ardından kayıpları doğru şekilde belirleyebilmek için bunu göze alınması gereken bir risk olarak gördükleri duyuruldu.

ABD askerleri, 8 Ocak Pazartesi günü Somali’nin batısındaki bir köyde barınan bir El Kaide hücresine saldırı düzenlemişlerdi. ABD yetkilileri saldırının ardından dün yaptıkları açıklamada, Doğu Afrika’da bulunan İsrail’e ait bir otel ve 2 ABD büyükelçiliğine saldırılar düzenlemekle suçlanan El Kaide hücresini yok etmek amacıyla düzenlenen hava saldırısında bu örgüt ile ilişki içinde bulunan 10 “teröristin” öldüğünü, ancak en çok aranan 3 El Kaide üyesinin saldırıdan kurtulmayı başardıklarını bildirmişlerdi.