X q ve w harfleri müfredata girdi!

Türkçede olmayan x, q ve w harflerinin müfredata girdiği öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni uygulamasıyla Türkçede olmayan harfleri müfredata aldı. İngilizce ve Kürtçede yer alan x, q ve w harfleri yeni uygulama kapsamında 4. sınıfta Türkçe dersinde klavye karakterleriyle öğrencilere öğretilecek.

Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun aktardığına göre, 'FATİH projesi' kapsamında okullarda dağıtılan tablet ve akıllı tahtaların kullanımında ihtiyaç duyulan klavye eğitimi ilkokul 4. sınıfta 8 saatlik Türkçe dersi içinde haftada 1 saat olarak verilecek. Yeni dönemde öğrenciler 1 ve 2. sınıfta temel dik harflerle yazmayı öğrenecek, 3.  sınıfta güzel yazı dersiyle estetik güzel yazma dersi alacak. 4'üncü sınıfta klavye dersiyle, klavye karakterlerini tanıma dersi görecek.

İNGİLİZCE VE KÜRTÇEDE VARDI

Öğrenciler daha önce İngilizce ve seçmeli Kürtçe dersleri kapsamında w,x,q harfleriyle tanışıyorlardı. MEB yetkilileri, ilkokulda öğrencilerin her türlü yazı karakteriyle tanışmalarını ve günlük hayatta kullandıkları yabancı harfleri de okulda öğrenmelerinin pedagojik olarak önemli olduğunu söyledi.