Yabancı menşeli sigara yurda giriyor

Uluslararası terör örgütlerinin mali kaynağını teşkil eden kaçak uyuşturucu ve sigaranın Türkiye'ye girişi Doğu ve Güneydoğu illerinden yapılıyor.

Büyük bir pazar haline gelen kaçak sigara satışından gelecek para uluslararası terör örgütlerinin iştahını kabartıyor.

Dünya nüfusunun 1,1 milyarı ile Türkiye’de 17 milyon kişi sigara içicisi. Bu rakamlar kaçakçılık işini yapanlar için büyük bir pazar payı olarak görülüyor.

PKK terör örgütünün varlığını hissettirdiği Kuzey Irak’ın Zaho kentinde tekel marka kaçak sigara üretiminin yapıldığı bir sigara fabrikasının kurulduğu vurgulanıyor.

Gümrük Müsteşarlığı’nın verilerine göre, her yıl sadece Habur ve Gürbulak Sınır Kapısı’ndan 500 milyon paket yabancı menşeli sigara girişi olduğunun altı çiziliyor.

Türkiye’de ise emniyet, jandarma ve gümrük müdürlüklerince yakalanan kaçak sigaranın sadece 6 milyon paket olduğu ifade ediliyor.

Gümrük Müsteşarlığı’ndan alınan verilerine göre, Van’da Emniyet, Jandarma ve Gümrük Müdürlüğü tarafından 9 ayda 4 milyon 493 bin 835 paket kaçak sigara ele geçirildiği ve bunlardan 173 bin 400 paketinin ise sahte Tekel marka sigaralar olduğu kaydedildi.

Van Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlar Şube Müdürlüğü ise 2005 yılında toplam 611 bin paket kaçak sigara ele geçirirken 2006 yılının ilk 5 ayında bu rakamı 1 milyon 6 bin pakete çıkardı.

Yurda kaçak olarak sokulan sigara piyasada yarı fiyatına satılıyor. Devletin akaryakıt kaçakçılığı üzerinde uğradığı vergi kaybı 3 milyar YTL’yi bulurken buna son yıllarda hızla artan kaçak sigara satışı ile birlikte devletin ciddi olarak vergi kaybına uğradığı kaydediliyor.

Türkiye’nin sadece Irak üzerinden kaçak yollarla giriş yapan sigaradan dolayı 3 milyar dolar zarar uğradığı ifade ediliyor.

Sigara kaçakçılığında devletin gelir kaybına uğraması yanında sınırlar arası yapılan kaçakçılıkta terör örgütlerinin önemli derecede mali kaynak elde ettiği vurgulanıyor.

Sigara kaçakçılığına karşı başarılı mücadele sağlanması halinde terör örgütlerinin mali kaynaklarına önemli derecede darbenin vurulacağını düşünüyor.

KAÇAKÇILIK SINIR TİCARETİ ADI ALTINDA BAVULLA YAPILIYOR

Türkiye’de kaçak sigara üretimi yerine dışardan kaçak yollarla getirilen kaçak sigara kayıt dışı olarak satışı yapılıyor. Bunun yanı sıra resmi yollarla ülkeye milyonlarca paket sigara paketi var.

Bakanlar Kurulu’nun 13 Ocak 2000 tarihli Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkındaki Karar’ın 35. maddesine göre yolcu beraberindeki 200 adet sigara (1 karton) gümrük vergisinden muaf tutuluyor.

Ancak bu karara rağmen uygulamada bunun 3 karton olarak uygulandığı hatta daha fazla kartonla ülkeye giriş yapanların olduğu biliniyor.

Ağrı’nın Gürbulak Sınır Kapısı’ndan her gün 2 bin kişinin minibüslerle İran tarafına giriş yaptığı belirtiliyor. Günü birlik olarak seyahat olduğu için 70 YTL’lik harcı da ödemeyen 2 bin kişi beraberinde 6 bin karton sigara ile dönüyor.

İran’da kartonunu 15 YTL’ye alan bölge insanı Türkiye’de aynı ürünü 40 ile 50 YTL arasında değişen fiyatlara satılıyor. Bu sistemle sadece Habur ve Gürbulak sınır kapılarından yılda yaklaşık 50 milyon paket sigaranın ülkeye girdiği kaydediliyor.

Bunun yanı sıra gayri resmi yollardan yurda sokulan kaçak sigara yerini alıyor. Van’ın 300 km’lik dağlık sınırından katır sırtlarında yapılan kaçak sigara ticaretinin ne kadar olduğu ise bilinmiyor.

Türkiye’de ise 1 yılda yakalanan sigara paketi sayısı 6 milyonda seyrettiği ifade ediliyor. Türkiye’ye kaçak yollardan giriş yaptırılan kaçak sigara, özelikle doğu illerinde bakkallarda, seyyar satıcılar tarafından ara sokaklarda piyasanın yarı fiyatına satılıyor.

ZAHO’DA KAÇAK SİGARA FABRİKASI

Alınan bilgilere göre, Gümrük Müsteşarlığı müfettişlerinin yaptığı inceleme sonunda kaçak sigaranın en önemli köprüsü Irak işgalinden sonra denetim boşluğunun yaşandığı Kuzey Irak başı çekiyor.

Irak’ın Zaho kentinde kurulan bir fabrikada Türkçe isimlerle kaçak sigara üretimi yapıldığı ifade ediliyor.

Buna göre, her yıl Habur Sınır Kapısı’ndan Tekel 2000, Samsun 216 ve Maltepe gibi Türkiye’de üretilen sigaraların sahtesi yapılarak yurda sokuluyor.

Sınır ticareti kapsamındaki Van Gürbulak Kapısı da önemli kaçak sigara giriş noktaları arasında yer alıyor. Gürbulak’tan daha çok İran’da daha ucuza alınan sigaralar kaçak yolla sokuluyor.