Yabanci oyuncu hakkinda Terim topu federasyona atti

ISTANBUL - Milli Takimlar Bas Sorumlusu Fatih Terim 12 - 16 Kasim tarihlerinde oynayacagimiz Isviçre maçi ve Dünya Kupasi sansimizi degerlendirirken, son günlerde gündeme gelen yabanci oyuncu konusu ile ilgili de açiklamalarda bulundu.

Öncelikle Isviçre mçalarina deginen Fatih Terim, “Iyi bir takimla oynayacagiz. Bu çikan rakipleri büyütme manasinda söylenmis bir söz degil. Iki ayakli bir maç. Burada da rövansimiz var. Bunu böyle düsünerek Isviçre’ye gidecegiz” dedi.

– DERE GERIDE KALDI ARTIK DENIZDEYIZ –

Iki kademeli maçin ilkinde deplasmandaysaniz en avantajli skorla dönmek zorundasiniz diyen Terim sunlari söyledi;

“Ama bu ne çilginlik derecesinde bir cesaret ne de korkaklik getirir. Takimima güveniyorum, bu isin üstesinden gelip Dünya Kupasi sansimizi en iyi sekilde kullanacagiz. Umarim 16 Kasim gecesi Dünya Kupasi’na gidisimizi kutlariz. Böylece bizimde üzerimizden büyük bir yük kalkmis olur. Grup maçlarinda çok zorlu virajlari atlattik, bu viraji da geçmemiz gerek. Bu bizim en önemli adimlarimizdan biri olacak. Bu takima 2006’ya giderken çok daha fazla takviyeler yenilikler yapacagiz. Türk Milli takimi ne yapmak istiyorsa onu yapmak için sahada olacaktir. Hücum gerekince hücum, savunma gerekince savunma yapacaktir. Dere geride kaldi artik denizdeyiz. Büyük konusmak baska bir sey, iddiali olmak baska bir sey. Oyuncularimla çok büyük basarilar kazandim. Bütün oyuncularima güveniyorum. Benim iddiali olmam, onlari tanimamdan kaynaklaniyor. Isviçre’ye gidip 4 gün bas basa kalarak taktigimizi çalisip çalismalarimizi sakin bir ortamda tamamlayalim diye planladik.”

Terim, 10 yil önce yine ayni statta oynanan karsilasmada kazanamamalari durumunda 1996 Avrupa Sampiyonasi’na katilamamayla karsi karsiya olduklarini da belirterek, “Ayrica o bir grup maçiydi. Ama bugün iki maç var. O gün kazanmamiz gerekti. Stat ayni stat, sehir ayni sehir. Fakat su bir gerçek, geçmisi anmak kolay, mevcut günler daha zor. Kadromuzu genis tuttuk çünkü 12 tane oyuncumuz kart sinirinda. Yani hakemin her kart gösterdigi bir sonraki maçta oynamayacak durumda. Bir de uzun zamandir oynamayan ve sakatlik riski olan oyuncularimiz var. Bir digeri de ben bazi oyunculari milli takimin havasini teneffüs etmeleri için çagirdim. Servet’i, Gökhan’i, çagirdik. Tuncay’la ilk defa bir araya geliyoruz.… Bu bir eleme maçi. Ve bu maçlari geçersek 2006 Haziran’a kadar bizimle olacak arkadaslarimiz var bu kadroda. Ben de 2006, 2008, 2010 için çalisacagim genç oyunculari takim ortaminda görmek istedim” diye konustu.

– EMRE VE HAMIT’I ARARIZ –

Fatih Terim, ülke olarak belirli bir standartta oynadiklarini, zaman zaman da bundan koptuklarini söyledi.

Pres altinda, baski altinda kalabileceklerini de bilerten Terim, “O durumlarda ortaya çikmasi gereken oyuncularimizin bu görevi yapmasini istiyorum. Bunun disinda zor gol yiyen takimiz ama az gol yememize ragmen basit goller yememiz beni biraz düsündürüyor. Bunun disinda çok iyi bir aile ortamimiz var.

Sari kart cezalisi Emre ve Hamit bizim için önemli eksikler. Özellikle Hamit’in yükselen bir performansi vardi. Isviçre maçi öncesi rakibin taktigi ve bizim oyun anlayisimiz da Hamit önemli yer tutuyordu. Eksikligini hissedebiliriz.

Isviçre ilginç bir takim. Son 10 maçta 3 defans oyuncusu hiç sari kart görmemis.… Bunun 3 nedeni olabilir; ya hiç kart görmeden çok temiz müdahalelerde bulunarak pozisyonlari geçirmisler ya birileri onlara biraz toleransli davranmis ya da hakemler pozisyonlari görmemis.

Maçin hakemine gelirsek, Lubos Michel, Galatasaray – Leeds United gibi gerilimi çok yüksek bir mücadeleyi çok iyi yönetmisti.. Lubos üzerinde konusulmamasi gereken bir hakem. Çok iyi bir hakem. Ama Isviçre ile 96 elemelerinde oynadigimiz ve Hakan’in düsürülmesine önce penalti diyen sonra bizim aleyhimize faul veren hakemi de unutmadim” seklinde konustu.

– YABANCI OYUNCU TARTISMASI HIÇ BITMEZ –

Terim, zaten takimlari izlerken, her takimi ortalama 4-5 oyuncu için seyrettigini belirterek, konusmasini söyle tamamladi;

“Yabanci oyuncu tartismasi hiç bitmez. Burada herkesin kendine göre dogrulari var. Iki tarafta hakli. Kulüp bazli yarismalarda rakip takimlar fazla yabanci oyuncu ile oynamakta, bu da bizim takimlarimiz açisindan adaletsiz bir durum gibi gözüküyor. Milli takim içinse yabanci sayisi yükseldikçe oyuncu seçimi daralacaktir. Ancak bakildigi zaman yabanci sayisi serbest olan ülkelerin takimlarinin da basarili oldugunu görüyoruz.

Kulüplerimizin basarisi ülkenin basarisidir. Milli takimin basarisi gibidir. Ben bunu hep söylüyorum. Su anda Türk futbolcularinin disari ihracini düsünürsek demek ki biz de yabancilarla ayni ayardayiz. Türkiye’de elde edilen büyük basarilarda Türk oyuncularin katkilari göz ardi edilemez. Burada Federasyon gereken karari verecektir. Bu son derece esnek ve kritik kararda hepimiz oturur, formülleri gözden geçiririz, en iyi karari veririz.”