Yabancı sayısının artması Türk futboluna zarar verir

Kayserispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, yabancı oyuncu sınırlamasını destekleyerek, Türk gençlerinin önünün tıkanmaması gerektiğini söyledi.

Memorial Hastanesi 11 Altın Adam Yarışması’na Ekim Ayının Ayın Altın Teknik Direktörü ödülünü almak üzere katılan Kayserispor Kulübü Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, güvenilerek forma verilecek Türk gençleri olduğunu da belirterek, forma şansı bulamayacak kalitesiz yabancıların transferine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Sağlam, teknik direktör olmaya nasıl karar verdiği ile ilgili bir soruya ise, “Daha futbolcuyken bile futbolu bıraktığımda antrenörlüğe başlayacakmış gibi davrandım. Spor akademisini bitirdim. Master yaptım. Futbol oynadığım dönemde en büyük şansım dünyanın ünlü, kariyerli antrenörleriyle birlikte olmaktı. Futbolcu gözüyle bir antrenör ne ister diye baktım. Sonra rolleri değiştirdiğimizde, antrenörlerin beğendiğim taraflarını uygulayıp, diğer taraflarını futbolcumda beğenmez diye uygulamadım” şeklinde cevap verdi.

– BÜYÜK TAKIMLAR İÇİN ACELEM YOK –

Beşiktaş’ı çok sevdiğini ancak antrenörlük geleceğini sadece Beşiktaş’la sınırlamak istemediğini belirten, Sağlam, “Benim amacım Türk futboluna hizmet etmek. Kayserispor’da yapacak daha çok işim var. Burada büyük bir potansiyel var. Öncelikle Kayserispor’u Avrupa’da temsil etmek istiyorum. Anadolu’da bir başka takımı şampiyon yapacaksak bu takımın Kayserispor olduğunu düşünüyorum. Bu inançla 10 gün önce Kayserispor’la sözleşmemi 2 sene daha uzattım. Ancak devre arası olmamak kaydıyla büyük takımlardan teklif gelirse değerlendirme hakkını sözleşmeye koydum. Büyük takıma gitmek tabi ki hayalim ancak bunun zamanını çok iyi ayarlamak lazım. Acelem yok” dedi.

– SPOR YAZARI MOTİVE ETTİ –

Ertuğrul Sağlam, “Kayserispor’a ilk geldiğimde 35 futbolcu vardı. Bunlardan 15’ini yolladık. Daha sonra, önce kişiliğine, karakterine sonra performansına ve yeteneğine bakarak 10 kişi aldık. Yalnız çok büyük tesadüf olarak bu futbolcuların büyük çoğunluğu ligden düşen takımlardan oldu. 24 kişilik kadroda altyapıdan yetişmiş 12 futbolcu oynuyor. Türkiye ligindeki maliyeti en düşük takımız. 6.5 Trilyon sezon bütçesiyle işi götürmeye çalışıyoruz. Bazı takımların devre arası transfer rakamı bu. 24.3 yaş ortalaması ile Türkiye’nin en genç takımlarından biriyiz.

Hatta bir spor yazarımız köşesinde, Kayserispor bu görüntüsüyle lig sonunda düşecek takımlardan biri diye yazdı. Bu beni ve futbolcu arkadaşlarımı motive etti. Hırs yaptık. Başkanla ilk konuşmamızda benden ne istiyorsunuz diye sorduğumda, geçen sezon düşme korkusuyla çok sıkıntılı günler yaşadıklarını, takımı bu sınırın üstünde tut da ne istersen yap demişti. Ben de hedeflerimi de göz önüne alarak önce futbolcuların özgüvenlerini yerine getirmeye çalıştım. Çok çalışarak, fedakarlık yaparak, herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek 3. duruma geldik. Ama asıl başarı sezonu böyle kapatabilmek. 11 futbolcumuz şu an itibariyle Milli Takımlara gidiyor. 5-6 futbolcumuzu büyük takımlar istiyor. Başarımızdaki en büyük pay sporcu kardeşlerimde” dedi.