Yabanci sermayeyi ürküten Türkiye’ye kötülük eder

"Türkiye'ye gelen ilk sermaye örneklerini isin basinda kim ürkütüyorsa açikça söylüyorum ki Türkiye'ye kötülük yapiyor. Bu böyle bilinmeli."

Pragmatik olmak zorundayiz. Bu konuda gerçekçi olmaliyiz.” seklinde konustu.

Yabanci Sermaye Dernegi (YASED)’in Istanbul’da Ceylan Intercontinental Otel’de düzenledigi “Yatirimlarin yeni gözdesi: Firsatlar Ülkesi Türkiye” konulu konferansin açilis konusmasini Bakan Babacan Yapti. “AB sürecinin Dogrudan Yabanci Sermaye Açisindan Degerlendirilmesi” baslikli konusmasinda Babacan, Türkiye’nin yabanci sermayeye duydugu ihtiyaci dile getirdi. Yabanci sermayenin ülkeye çekilmesinin zorluguna dikkat çeken Ali Babacan, bunu dedesinin sözleriyle örneklendirdi. Babacan, “Rahmetli dedem, 1928 yilinda is hayatina baslamis. Bize hep derdi ki, ‘Bir kurusu kazanmak, son lirayi kazanmaktan zordur.’ Isin baslangici zordur. Vakit alir. Inanin uluslararasi sermayeyi çekmek de öyle. Bu konuda Türkiye zor ama önemli gelismeler yasadi. Burada tekrar vurgulamak gerekir ki, yasanan gelismeler gelecegin adimlaridir.” seklinde konustu.

Babacan, AB üyesi olacak Türkiye’ye yatirimlarin gelmemesinin mümkün olmadigini belirterek “Yatirimcilar mutlaka gelecek. Yeter ki biz engel olmayalim. Sorun çikarmayalim. Güven ortamini yaralayacak, zedeleyecek girisimlerden sakinalim, uzak duralim.” seklinde konustu.

Hükümetin yabanci Sermayeye bakisina yönelik elestirilere gülüp geçtiklerini söyleyen Bakan Babacan, yatirim çekmek için kararli bir sekilde çalismaya devam edeceklerini dile getirdi. Ayni hizla yol alacaklarini söyleyen Babacan, “Çok sükür biz ne sahsi çikarlar, ne de siyasi çikarlar pesindeyiz.Gelecege iliskin Türkiye hayalimiz var. Tüm enerjimizi bu hayale kavusmak için harciyoruz.” ifadelerini kullandi.

Bakan Babacan, yilin ilk 8 ayinda Türkiye’ye giris yapan yabanci sermaye miktarini da açikladi. Yabanci Sermaye Genel Müdürlügü’nün istatistiklerine göre, yilin ilk 8 ayinda 2.9 milyar dolar yatirim gerçeklesti. 2004 yilinin tamaminda bu rakam 2.8 milyar dolar, 2003 de ise 1.7 milyar dolar olarak gerçeklesti. 1954 yilindan 31 Aralik 2002 tarihine kadar Türkiye’de 5 bin 584 yabanci sermayeli sirket kuruldu. Son üç yilda ise 6 bin 38 sirket Türkiye’ye giris yapti. Bakan Babacan bu rakamlara dikkat çekerek “Bu rakamlar Türkiye’nin nasil hizli bir degisim içerisinde oldugunu gösteriyor. Basbakan ve bizlerin çabalarinin somut sonuçlari ortaya çikiyor.”