Yabancı uyruklu teröristler ülke güvenliğini tehdit ediyor

Terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan operasyonlarda öldürülen teröristlerin çoğunun yabancı uyruklu çıkması, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ndeki sınır güvenliğini yeniden gündeme getirdi.

Öldürülen 6 terörist İran, Irak ve Suriye uyruklu. Geçtiğimiz ay Mardin’in Dargeçit ilçesi kırsalında öldürülen 7 teröristen 2’si yine Suriye uyruklu çıkmıştı.

Suriye uyruklu teröristlerin çokluğu ise teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın bir dönem Suriye’de saklanmasına bağlanıyor. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, uluslararası güvenlik ve işbirliği anlaşmaları gereğince İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Azerbaycan ve Ukrayna’da 2003’te 52, 2004’te 41 ve 2005’te 23 olmak üzere toplam 116 örgüt mensubu yakalanarak Türkiye’ye teslim edildi.

Bingöl ile Muş kırsalında yapılan operasyonda öldürülen militanların bir çoğu 1980 ve üzeri doğumlu. Teröristlerin örgüte katılma yıllarına bakıldığında çoğu daha çocuk yaşta PKK’ya katılıyor. Bu durum terör örgütlerinin hedefinin gençler olduğunu birkez daha gözler önüne seriyor.

Sınırlardaki kontrol noktalarının yetersiz kalması sebebiyle, Türkiye’ye sınırlardan yabancı uyruklu teröristlerin yanısıra kilolarca patlayıcı maddelerin girmesine neden oluyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki sınırlardan sokulan patlayıcı maddeler, Türkiye’nin çeşitli illerinde patlatılıyor.

Patlamalar sonucu ise birçok insan hayatını kaybediyor. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ele geçirilen 13 kilo 795 gram patlayıcı madde de bu gerçeği gözler önüne seriyor. Şuan Türkiye’ye bir tonun üzerinde patlayıcı maddenin sokulduğu tahmin ediliyor. Patlayıcı C4’lerin Kuzey Irak’ta PKK tarafından kontrol edilen silah pazarından Türkiye’ye sokulduğu tahmin ediliyor.

8 yılda tüm sınırlara yayılacak olan ‘Sınır muhafaza’ teşkilatı, aralarında rütbeli askerlerin de bulunduğu 70 bin kişiden oluşacak. Genelkurmay ve Emniyet’in de desteklediği projenin maliyeti 3 milyar Euro. 2014 yılında tamamlanması öngörülen proje ile sınırlar profesyonel ekipler tarafından korunacak. Bu projenin güvenlik zaafiyetini gidermede ne kadar başarılı olacağı ise bilinmiyor.

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ise terör olaylarının önüne geçmek maksadıyla terör örgütlerinin faaliyetlerine yönelik yapılan stratejik değişikliklerin sürekli takip edildiğini belirterek ilgili kurum ve kuruluşların zamanında uyarıldıklarını söylüyor.

Terör örgütü PKK’ya yakınlığıyla bilinen ‘Ülkede Özgür Gündem’ gazetesinde geçtiğimiz ay, ‘Dağda Lopez dinleniyor, Orhan Pamuk okunuyor’ başlıklı haberde Türkiye, İran ve Irak’taki 300 PKK militanı üzerinde yapılan anketin sonuçlarına yer verilmişti.

Yasadışı örgüt üyelerine, okudukları yazarlardan izledikleri filmlere ve tuttukları futbol takımına kadar bir dizi soru yöneltilmişti.

‘En çok beğendiğiniz dinî önder kim?’ sorusuna yüzde 34 oranında ‘Zerdüşt’ cevabı verilmişti. ‘Hz. İsa’ seçeneği de aynı oranda destek görmüştü.

Son yıllarda terör örgütü propaganda aracı olarak çoğunlukla dini kullanmaya çalışıyordu. Ancak ‘Ülkede Özgür Gündem’de yayınlanan anket, militanların Zerdüşt’e İslam Peygamberi’nden daha çok sempati duyduğunu gösteriyor.

Operasyonlar sırasında öldürülen teröristlerin çoğunun yabancı uyruklu çıkması ise dikkat çekiyor. Daha önceleri de teröristlerin çoğunun sünnetsiz olduğu ortaya çıkmıştı.

2003’ten bu yana 359’u ölü, 377’i sağ ve 589’u teslim olmak üzere 1325 teröristin ele geçirilirken; 3 yılda 246 asker, polis ve geçici köy korucusu ise şehit oldu. 2005 yılında ise terör örgütlerine yönelik mücadelede 103 güvenlik görevlisi şehit olurken; 292 güvenlik görevlisi yaralandı.