Yağış Muğla’yı etkisi altına aldı

Üç gündür süren yağmur yüzünden Muğla'ya 8 kilometre mesafedeki Karabağlar yaylasını su bastı.

Bölgede bulunan onlarca evi ve tarım arazilerini de su bastı. Suyun içinde mahsur kalan araçları polis ve itfaiye ekipleri kurtardı.
Su baskınına maruz kalan Karabağlar yaylasındaki evlerde bulunan çok sayıda koyun, inek, ve kümes hayvanı da suların içinde kaldı. Evlerini su basan vatandaşlar, her yıl Mart ayındaki yağışlardan sonra bölgedeki evleri ve ahırları su bastığını ve yetkililerin yeterli tedbiri almadığını ileri sürdüler. Vatandaşlar, “Su baskını nedeniyle gıda maddelerimiz, kışlık yakacaklarımız su altında kaldı. Kümes hayvanlarımızın bir bölümü ise tam suyun ortasında kaldığı için çaresizce bekliyoruz. Ulaşım imkansız hale geldi. Her yıl aynı sıkıntıları yaşıyoruz” dediler. Su baskının meydana geldiği bölgede ulaşım belirli bir noktaya kadar traktörler yardımıyla sağlanabiliyor.

Muğla Meteoroloji istasyon Müdürü Muzaffer Bora, yaptığı açıklamada, bölgede sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın etkili olacağını söyledi. Bora, “Beklenen etkili ve sürekli sağanakla batı bölgelerde kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek lodosun neden olabileceği olumsuzluklara karşı su baskını, taşkın, soba zehirlenmeleri ve deniz ulaşımında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olması gerekmektedir” diye konuştu.

Muğla Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre hafta sonu etkili olan yağışlı hava kütlesi sonucu, metrekareye toplam 80 kilogram yağış düştü. Mevsim normallerinde olduğu belirtilen yağışların 2 gün daha sürmesi bekleniyor.