Yağışlar barajları doldurdu

Ülke genelinde Ocak ayı ortalarından itibaren gerçekleşen yoğun kar yağışı nedeniyle baraj ve göletlerde su seviyesinin en üst noktalara ulaştığı belirtildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Şubat ayı itibariyle sulama maksatlı barajların doluluk oranlarının Marmara Bölgesi’nde yüzde 50.3, Ege’de yüzde 31.4, Akdeniz’de yüzde 48.8, İç Anadolu’da yüzde 38.8, Karadeniz’de yüzde 49.2, Doğu Anadolu’da yüzde 42.4 ve Güneydoğu Anadolu’da ise yüzde 48.5 olduğu açıklandı. Enerji maksatlı barajlarda ise dolulk oranlarının Ege’de yüzde 17.9, Akdeniz’de yüzde 42.6, İç Anadolu’da yüzde 55.1, Karadeniz’de yüzde 42.1, Doğu Anadolu’da yüzde 25.5 ile Güneydoğu Anadolu’da yüzde 46.6 olduğu bildirildi.

Son yağışlarla birlikte içme, sulama ve enerji üretimi açısından barajlardaki doluluk oranının önemli seviyeye geldiğini belirten DSİ yetkilileri, son haftalarda kar şeklinde görülen yağışlar neticesinde önümüzdeki günlerde barajların doluluk oranının artmasını beklediklerini söyledi. Sulama maksatlı barajlarda doluluk oranının yüzde 75 doluluk oranına ulaşması halinde sulama suyu sıkıntısı çekilmeyeceğini anlatan yetkililer havzalardaki mevcut kardan bu miktarda suyun gelebileceğinin beklendiğini dile getirdi. İstanbul, Ankara ve İzmir’de içme suyu maksatlı barajlarda doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı

DSİ yetkilileri, içme suyu maksatlı barajlarda başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde doluluk oranının yüzde 90 ile 100 seviyelerine ulaştığını söyledi. Önümüzdeki yaz aylarında içme ve kullanma suyu sıkıntısı çekilmesinin beklenmediğini vurgulayan yetkililer, yaşanan yoğun kar yağışının ardından havaların aniden ısınmasının taşkın riskini gündeme getirdiğini belirtti.

Türkiye’de son 50 yılda meydana gelen taşkınlarda bin 344 kişi hayatını kaybetti

DSİ’den yapılan açıklamaya göre, tarım ve enerji açısından önemli faydalar sağlayacak yağışların kontrol edilemediği taktirde büyük tehlikelere yol açtığını ifade ettiler. Türkiye’de son 50 yılda yaşanan bin 768 taşkında bin 344 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ayrıca bu taşkınlarda 260 bin hektar tarım arazisinin de taşkınlardan etkilendiğini belirten yetkililer, halen devam eden yağmurların ve havaların aniden ısınmasının taşkınlara yol açmasının muhtemel olduğunu belirten yetkililer, DSİ’nin ülke genelinde muhtemel taşkın olaylarının zararlarından korunmak amacıyla teyakkuz durumuna geçtiğini söyledi.