Yağışlı hava yarın doğuya kayıyor

Orta Akdeniz'den gelen yağışlı hava ile Rusya üzerinden gelen soğuk havanın birleşmesi sonucu tüm yurdu etkisi altına alan kar yağışı, dün de etkisini sürdürdü.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, bugün Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde beklenen sağanak yağışların; sel, su baskını ve taşkınlara yol açabileceğini belirterek, ilgililer ve vatandaşlardan tedbirli olmalarını istedi.

Meteoroloji’den alınan bilgilere göre; Marmara Bölgesi’nde bugün rüzgar hafifleyecek, kar İstanbul-Kocaeli ve Bursa çevrelerinde görülecek. Perşembe günü rüzgar lodosa dönerken, cuma günü beklenen yağmur ve lodos karları eritecek. İstanbul’da bugün hava sıcaklığının en düşük -1, en yüksek 3 derece, yarın en düşük -1, en yüksek 4 derece olması bekleniyor. Konya 4, Eskişehir -3, Kayseri 6 derece olacak. Ege Bölgesi’nde bugün Kuşadası-Datça boyunca karayel kuvvetli esecek. Rüzgarlar bölgede havanın hızla soğumasına yol açacak. Ege’nin iç kesimleri, Manisa çevreleri ve İzmir’in yükseklerinde kar görülecek. Perşembe gününden itibaren yağış doğuya kayacak. Kar, bugün Malatya ve Elazığ’dan itibaren yoğunluğunu artıracak ve yarın bölge genelinde yoğun olarak yağacak. Doğu Karadeniz’de yağış, yarın kuvvetlenecek. Öte yandan kar yağışı ve soğuk havanın etkisini sürdürdüğü yurtta, Van, Ağrı, Kocaeli, Çankırı, Kütahya ve Düzce’de bin 117 köy yolu kar yağışı yüzünden ulaşıma kapandı. Kar ve tipi nedeniyle Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Sakarya, Bilecik, Bolu, Bursa, Bitlis ve Balıkesir’de de bin 370 köy yolu ulaşıma kapandı. Adıyaman’da etkili olan sağanak yağış yüzünden 250’ye yakın ev ve işyerini su bastı. Elverişsiz hava şartları nedeniyle yoğun kar yağışı nedeniyle Ankara’dan Van, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve İstanbul Sabiha Gökçen hava limanlarına yapılacak uçak seferleri karşılıklı olarak iptal edildi.