Yağlı urganın kaşifi Bahçeli!

Türkiye'de ilk kez bir lider miting kürsüsünden idam ipi attı.

Türk siyasi tarihinde ilk kez idam ipiyle halkın huzuruna çıkarak eleştiri alan MHP lideri Bahçeli’nin bu fikri bizzat geliştirdiği ve özel kalemiyle korumasına Erzurum’da bir nalburdan urgan aldırdığı ortaya çıktı.

İp Bahçeli”nin fikriymiş Bahçeli’nin mitingde kalabalığa attığı ip Erzurum’da kilosu 4 YTL’den satılırken, 3 metrelik ipin Ankara’da ki fiyatı ise 2 YTL

Siyasi kampanyalarda çok şey söylendi, seçim kürsüleri çok ilginç kampanyalara konu oldu ancak, Türkiye’de ilk kez bir lider miting kürsüsünden vatandaşların üzerine idam ipi attı. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 30 Haziran’daki Erzurum mitinginde, yanında getirdiği idam ilmeğini çıkarıp, “İp alacak paran yoksa al da as” diyerek vatandaşların üzerine atması, şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Yozgat ve Çorum mitinglerinde MHP’ye yüklenmiş ve “Şimdi el altından terörist başı hakkında idam kararı varmış da biz idam etmemişiz gibi takdim ediyorlar. Bölücü başını kendilerine teslim ettiklerinde İmralı’da odasını hazırladılar” dedi. Geçen hafta sonu Erzurum’da mi-ting yapan Bahçeli, bu sözlere cevap verdi. Bahçeli, başkanlık divanı üyelerinden bile sakladığı ip atma olayı için Özel Kalem Müdürü Ömer Karakaş ve Koruma Müdürü Selim Akay’dan 2 metrelik ip alıp getirmesini istediler. Bunun üzerine Erzurum’da kilosu 4 YTL olan ip alındı. Bahçeli otobüsün üzerine çıkarken ip de koruması Selim Akay tarafından otobüsün üzerine çıkarıldı. Bahçeli, konuşmasına başladı. Bahçeli, “O dönem 129 milletvekili olan MHP’yi, ‘Neden asmadın?’ diye suçluyorsun. Tek başına iktidar olan sensin. Neden asmadın? Oğluna gemi alacak kadar paran var da onu asacak kadar ip mi alamıyorsun?” dedi. Ardından korumasına dönen Bahçeli, “Ver şu ipi” dedikten sonra, “Al da as” diyerek ipi kalabalığın üzerine fırlattı. Bahçeli’nin yaptığı hareket MHP yöneticileri, Erzurum teşkilatı ve mitinge katılanlar için sürpriz oldu.

Asacağız diye yemin etmiştik

Öcalan’ın idam kararının görüşüldüğü Ecevit-Bahçeli-Yılmaz’ın 12 Ocak Zirvesi’nde Tarım ve Köyişleri Bakanı olan Hüsnü Yusuf Gökalp, o dönemde kendilerine bir açıklama yapılmadığını söyledi. Gökalp, “Alttan gelen bir baskı vardı ve genel hüküm asılması yönündeydi.Sonunda ikna edildi” dedi. Dönemin Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz de, bebek katili Apo’yu neden astırmadın Devlet Bahçeli. Asacağız diye yemin etmedik mi” diye sordu.

YENİŞAFAK