Yağmur ve kar kuraklık çeken çiftçileri sevindirdi

Son aylarda havaların kurak geçmesi sebebiyle ürünlerde ve sulamada kısıtlanmaya gidilmesinin kararlaştırıldığı Burdur'un Gölhisar ilçesinde iki gün içinde düşen yağmur ve ardından yağan kar halkı sevindirdi.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, son iki gün içerisinde metrekareye düşen yağış miktarının toplam 28 santimetre olduğu öğrenildi.

Kuraklık korkusu yaşayan bölge halkı son yağan yağışlarla ümitlendi. Salı sabahını beyaz örtüyle karşılayan halk kısa süreli de olsa karın tadını çıkarmaya çalıştı. Bu arada son cemrenin de toprağa düşmesiyle çiçek açan ağaçlar ve kar ilginç bir görünüm oluşturdu.

Yaklaşık 6 santimetre kalınlığında yağan kar aynı zamanda ilçeye yağan ilk kar oldu. Önceki yıllarda da mart ayında soğukların yaşandığını dile getiren çiftçi Halil Aksu, yumuşayan havalarla birlikte çiçeklenen ağaçların, havaların soğumasıyla soğuktan etkilendiğini ve çiçeklerini döktüğünü dolayısıyla da meyvede yeterli verim alınamadığını söyledi.

Yalancı bahar havasına aldanılmaması gerektiğini belirten Aksu, insanların da en çok rahatsızlandığı dönemin bu ay olduğuna dikkat çekiyor.