Yağmur yağdığında sular altında kalmaktan bıktılar

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin, hafta başından bu yana yağan yağmurlarda bazı mahallelerde su baskınlarının yaşanması ve bazı caddelerin göle dönmesini görmezden geldiği belirtildi.

Seyhan ilçesindeki bazı muhtarlar yaptıkları açıklamada, belediyenin ana kollektöre bağlantı yapması sebebiyle sorun yaşamadıklarını ifade ederken, Yüreğir’deki muhtarlar ise sorunsuz kış geçirmek için aynı çalışmanın kendi mahallelerinde yapılmasını istedi.

Başkanlık basın bürosundan yapılan “Büyükşehir tarafından yaptırılan ve içinden kamyon geçen dev kolektörler sayesinde günlerdir yağan şiddetli yağmurlara rağmen Adana’da önemli bir sorun yaşanmadı” şeklindeki açıklamaya destek olarak bazı muhtarlardan alınan görüşler eklendi.

Seyhan ilçesinin Ova, Onur, Uçak, Şakirpaşa ve Fevzipaşa mahallesi muhtarları yaptıkları açıklamada, Büyükşehir Belediyesi’nce hizmete sunulan dev kollektörler sayesinde sel sularına esir olmadıklarını ifade etti. Uçak Mahalle Muhtarı Cemal Ay, kanalizasyon ve yağmur suyu uzaklaştırma sistemleri sayesinde mahallelerinde herhangi bir sorun yaşamadıklarını anlatırken, Ova Mahallesi Muhtarı Tufan Özcan, Onur Mahallesi Muhtarı Fatih Rüştü Tekin, Şakirpaşa Mahallesi Muhtarı Ali İzdaş ve Fevzipaşa Mahallesi Muhtarı Adnan Küçük de, son günlerdeki yağmurdan mahallelerinin etkilenmediğini söyledi.

Yağışların en şiddetli olduğu Çarşamba günü Yüreğir’de başta Anadolu, 19 Mayıs, Koza, Bahçelievler, Sarıçam, Ulubatlı Hasan, Yunus Emre mahalleleri ile Seyhan’da Yurt, Namık Kemal gibi mahallelerde ortaya çıkan baskının görmezden gelindiği belirtildi. Belediyenin su baskını olmadığını duyurduğu Onur Mahallesi’ndeki Şehit İlbey Gülbey İlköğretim Okulu’nda öğrencilerin su baskını sebebiyle ailelerinin sırtında okulu terk ettikleri kamuoyuna yansıdı.

Seyhan ilçesindeki muhtarların rahatlığını yaşamak isteyen Yüreğirli muhtarlar da, soruan bir an önce çözüm bulunmasını istiyor. Anadolu Mahallesi Muhtarı Ahmet Merik, mahallesindeki su baskını sonrasında ASKİ ekiplerinin gelerek inceleme yaptığını söyledi. Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi arkasında bulunan ana kollektörü kanalizasyon bağlantısı yönünde karar alındığını kaydeden Merik, 8-10 sokakta yaşanan sorun nedeniyle 15’e yakın evi su bastığını söyledi. Yunus Emre Mahalle Muhtarı Servet Polat da, belediye görevlilerinin yaptıkları inceleme sonrasında proje hazırlığı içine girdiğini ve mahallesindeki 10 sokağın yağmurlardan sürekli olumsuz etkilendiğini ifade etti. Polat, Süleyman Vahit Caddesi üzerindeki kanalizasyonun yetersiz olması sebebiyle son yağmurlarda daha çok sorun yaşandığını da sözlerine ekledi.

Koza Mahalle Muhtarı Mehmet Uçar ise su baskınını mahallesinin yüzde 80-90’ında yaşamış. Yeni döşenen yağmur suyu tahliye şebekesinin yetersiz kaldığını aktaran Uçar, ana kollektöre bağlantı yapılması yönünde girişimde bulunduğunu da ifade etti.