Yağmurlu havada olaylı kaçak inşaat yıkımı

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi tarafından yağmur altında yapılan kaçak inşaat yıkımlarında olay çıktı.

Evinin bacasında yıkım ekiplerine sinirlenen bir vatandaş, eline geçirdiği her şeyi kepçeye fırlattı.
Hamitler Mahallesi’nde Akın sokak, Okyanus, Çelik, Dalkıç (2), Hayırlı, Horuncu (3), Dal, Ümit, Akça sokaklarda ve Bağlarbaşı Mahallesi Beyaz sokakta 2 olmak üzere toplam 14 kaçak inşaat yıkıldı. Yağmur altında yapılan yıkımları vatandaşlar şemsiye altında izledi. Küçük çocukların da ilgi ve korkuyla izledikleri yıkımlar sırasında çevik kuvvet ekipleri ile vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı. Evlerinin yıkılmasına sinirlenen kimi vatandaşlar, yıkım ekiplerinin üzerine yürümek isteyince ortalık karıştı. Çevik Kuvvet ekiplerine zor anlar yaşatan kimi vatandaşlar yakalanarak polis aracında zaptedilmeye çalışıldı.

Bağlarbaşı Mahallesi Beyaz sokakta 12 numaralı evde yapılan yıkım sırasında yandaki evin bacasından küçük kızı ile yıkımları izleyen bir vatandaş, önce bağırarak yıkımı engellemeye çalıştı. Başaramayınca, eline geçirdiklerini kepçenin üzerine fırlattı. Çevik Kuvvet ekipleri tarafından aşağı indirilen kızgın ev sahibi, polis otosuna bindirildi.

Bu arada, vatandaşlar, yıkımların adaletsizlikle yapıldığını iddia ettiler. Aynı mahallede bazı evlerin yıkılmadığını savunan mahalle sakinleri, belediyenin yıkım yapacaksa bütün kaçak yapıları yıkmasını istediler.

Öte yandan Osmangazi Belediyesi’nden yapılan açıklamada, yıkımların bundan sonra da süreceği belirtilerek, vatandaşların kaçak inşaat yapmak yerine belediyenin yaptığı konutlara başvurmaları istendi.