‘Yahudi lider öldürüldü’ haberine tepki

Ölen işçi Yahudi'yi "Yahudi lider öldürüldü" diye verdiler.

Avrupa’da patlak veren ahlaksız karikatür yayını üzerine İslam dünyasında tepki geriliminin yaşandığı bir sırada başkent Taşkent’te 22 Şubat’ta başında aldı darbelerle otobüs durağında baygın halde bulunan ve kaldırıldığı hastanede ölen bir Yahudi işçinin ölümünün bazı basın yayın organlar tarafından çarpıtılmak istendiği bildirildi.
Olaya ilişin haberlere yer veren Yahudi kaynaklı basın yayın organları, ölen işçi Yahudi’nin ölümünü “Taşkent’te Yahudi lider öldürüldü” başlığıyla verdiler. Yahudi basının hadiseyi bu şekilde çarpıtması Özbekistan’ın tepkisine neden oldu.

Özbekistan İçişleri Bakanlığı, ölen Yahudi asılı Özbekistan vatandaşı Abram Yagudayev’in sara hastası olduğu ve bu şahsın yaralı olarak otobüs durağında bulunduğu açıkladı. Başında aldığı darbelerle yaralanan şahsın hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybettiğinin belirtildiği açıklamada, Yahudi kaynaklı bazı basın yayın organlarının dile getirdiği gibi bu şahsın lider olmadığı kaydedildi. Taşkent Yahudileri temsilcilerinden İosif Rıbakov da ölen Yahudi’nin, lider olmadığını ve bildiği kadarıyla pazarda tamir işleriyle uğraştığını söyledi.

Bazı basın-yayın organlarında yer alan haberler üzerine açıklamada bulunan Özbekistan Din İdaresi Başkanı (Diyanet İşleri Başkanı) Şozim Minavaraov, olayın resmen çarpıtılmak istendiğini söyledi. Olaya ilişkin haberlere yer veren Yahudi kaynaklı basın organlarının hadiseyi “ülkede Yahudi karşıtı bir hava olduğu” şeklinde yansıttığını belirten Minovarov, “Ama bu çevreler ülkede dini vecibelerini serbestçe yerine getiren 12 bin Yahudiyi ve onlara ait sinagogları görmezlikten geliyor.” sözleriyle tepki gösterdi.

Olaya ilişkin haberler yer veren Yahudilere ait basın yayın organları hadiseyi “Taşkent’te Yahudi topluluğu lideri öldürüldü’ başlığıyla vermişti.

Bu arada Moskova’da bulunan Bağımsız Devletler Topluluğu Yahudileri Başkanı Levi Levayev, Özbekistan hükümetini olayı açıklama çağırdı.