Yahudilerin oyları CHP’ye gitti

İsrail'de yayınlanan Jerusalem Post Gazetesi, Türkiye'de bulunan yaklaşık 20 bin Yahudi'nin büyük kısmının bugünkü seçimlerde oylarını Cumhuriyetçi Halk Parti'ye (CHP) vereceğini yazdı.

Gazete, Yahudilere ve azınlıklara karşı sert tutum belirleyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile işbirliği yapmasına rağmen Yahudilerin CHP’ye oy vermesine gerekçe olarak ise Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) “İslami kökenlere sahip olmasını” gösterdi.

İstanbul’da yaşayan Yahudilerin çoğunluğunun tatili geçirdiği Büyükada’da yaşayan Yahudilerle görüşen Jerusalem Post Gazetesi muhabiri, burada birçok koşer kasabı bulunduğuna dikkat çekti.

Bu dükkân sahiplerinden Nisim Cohen ile görüşen gazete, bu Yahudi’nin CHP’ye oy verdiğini ve Türkiye’deki Yahudilerde genel kanının da bu yönde olduğunu yazdı.

Gazeteye konuşan Nisim Cohen, “AK Parti’nin ülkenin laik kurumlarının altını kazdığından endişelendiğini” söyledi. Ancak Cohen, Avrupa Birliği’ne ve ABD’ye karşı olan ve azınlık hakları konusunda zayıf bir geçmişi olan CHP’nin, yine azınlık haklarına karşı daha kötü bir geçmişi olan MHP ile işbirliği yaptığını belirtti.

Cohen, buna rağmen CHP’yi kastederek “Onları sevmiyorum, ama oyumu onlara vereceğim” dedi. Cohen, “AK Parti gerçek yüzünü göstermiyor ve Türkiye’yi bir İslam ülkesi yapmalarından korkuyorum” diye konuştu.

Gazete, her ne kadar Yahudi liderlerinin siyasi temayüllerini açıklamasa da ülkedeki 20 bin Yahudi’nin büyük kısmının CHP’yi destekleyeceğini ifade etti.

Türkiye’de yayınlanan bir Yahudi gazetesinde köşe yazarı olan ve şirketlere reklam danışmanlığı yapan Viktor Kuzu isimli Yahudi ise “Geçen yıl aklımızda sorular bıraktı” dedi. Kuzu, Jerusalem Post’a açıklamasında “Eğer AK Parti eğitim ve yargı sistemini değiştirebilecek güce sahip olsaydı ve hayatımıza müdahale etseydi, bu iyi bir seçenek olmazdı. Bu yüzden iktidarda olan ama yeterli güce sahip olmayan bir AK Parti daha iyi. Umarım ortaya çıkacak sonuç bu olacak” dedi.

Öte yandan gazeteye konuşan Türkiye’deki Yahudi cemaati üyeleri, parti yönetimi ile aralarının çok iyi olduğunu belirtiyorlar. Bundan önceki seçimlerde beklenenin aksine Ankara ve Tel Aviv arasındaki ilişkilerin bozulmadığına dikkat çekiyorlar.

Ancak her ne kadar AK Parti bugüne kadar bu yönde bir beyan kullanmamış olsa da, İslam’ın kamusal alandaki etkisini artıracağı endişesinin dile getiriyor.

Gazeteye göre bunun yanı sıra Yahudileri şaşırtan bazı siyasi eğilimler de var. Bu da AK Parti’ye yönelik sert laiklik eleştirileri yapanları Avrupa, Amerika ve son olarak da İsrail karşıtı olmaları.

Türkiye’de ABD karşıtı birçok gösteri düzenlendiğini vurgulayan gazete, son olarak piyasaya çıkan ve Ak Parti Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’de laikliği azaltarak ülkeyi kontrol etmeye çalışan bir Mossad ajanı olduğunu iddia eden “Musa’nın Çocukları” isimli kitaba da değiniyor.

Yahudi bir işadamı olan Denis Ojalvo, CHP’nin Batı karşıtı söylemlerinin kendisini rahatsız ettiğini; ama yine de CHP’ye oy vereceğini söylüyor. Ojalvo, buna gerekçe olarak da “hükümete muhafazakâr kadroların girmesini önleyecek güçlü bir muhalefet istemesini” gösteriyor.

Ancak gazete Türkiye’deki Yahudilerin, bu seçimlerde ülkenin diğer iki büyük azınlığı olan Yunanlılar ve Ermenilerle ters düştüğüne dikkat çekiyor. Gazete, bu grupların kendisini insan haklarından yana gösteren Ak Parti’ye destek verdiğini kaydediyor.

İstanbul’da Yunanca yayınlanan günlük Apoyevmatini gazetesinin editörü Mihail Vasiliadis ise AK Parti’nin azınlıklara karşı “daha liberal” olduğunu söylüyor. Vasiliadis, “Onların İslami kökenli olduğunu inkâr etmiyorum; ancak Türkiye’nin Avrupa ile bütünleşmesini sadece onlar garanti ediyor” diye konuşuyor.

Mihail Vasiliadis, “Diğerlerine baktığınızda onlar azınlıkları başka bir ulusun parçası gibi görüyorlar. Bizi ulusalcı yapı içerisinde bir kanser gibi görüyorlar” diyor.

Gazeteye konuşan Türk Yahudiliği konusunda uzman tarihçi Rifat Bali de ülkedeki Yahudilerin en büyük endişesinin, “İslamileşme” olduğunu söylüyor. Bali, “Yahudi toplumu azınlık olmaktan ziyade İslamileşme sorunuyla ilgili. Çünkü İslamileşme, anti-semitizm ile eş değer görülüyor” diyor.

Bunun, Hıristiyanlar için bir tehdit oluşturmadığını kaydeden Bali, “Onların endişesi aşırı milliyetçilik” diye konuşuyor.