‘Yakında herkesin bir cep telefonu olacak’

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, önümüzdeki bir kaç yıl içinde Türkiye’nin nüfusu kadar cep telefonu abonesi olacağını söyledi.

Erzincan’da düzenlenen, ‘Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde Stratejik Öncelikler’ toplantısına katılan Bakan Binali Yıldırım, konuşma yaptığı sırada cep telefonu çaldı. Yıldırım, cep telefonunu danışmanına uzatırken, “Bu telefonu sadece Başbakan arar, Yani durum kritik bunu bilesiniz” diye espri yaptı.

Erzincan’da Telekom Dünyası Dergisi’nün düzenlediği ve üç gün sürecek, ‘Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde Stratejik Öncelikler’ toplantısında, sekiz gruba ayrılan çalışma komisyonları tarafından ulusal bazda 10 yıllık uygulanabilir öncelikler stratejisi oluşturulacak ve bir yol haritası çıkarılacak. Özel uçakla Erzincan’a gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Büyük Erzincan Otelinde düzenlenen toplantıya katıldılar.

A TAKIMI ERZİNCAN’DA

Toplantıda Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Paul Doany, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Telsim Vodafone Genel Müdürü Attila Vitai, Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi Emin Başer, Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Çetin Elmas, Telekomünikasyon Kurumu İkinci Başkanı Galip Zerey, kurul üyeleri Dr. Ayhan Beydoğar, Dr. Murat Atalı, Milli Eğietim bakanlığı- Eğitim teknolojileri Genel Müdürü Prof. Dr. Nizami Aktürk, Türk Telekom Yönetim kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Altaş da hazır bulundu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, telekomünikasyon sektörünün kalbinin Erzincan’da attığını belirterek, “Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en büyükleri desem abartı olmaz. Anadolu’nun ortasında Doğu’nun önemli tarihi ve kültür zenginlikleri bulunan memleketim Erzincan’da bir araya geldi. Niçin bir araya geldiler? Bilgi ve iletişin teknolojilerinde stratejik önceliklerimiz ne olacak. Üç gün boyunca bu konuşulacak. 2002 yılı sonu itibariyle ülkede cep telefonu abone sayısı 23 milyon iken bugün bu rakam 53 milyonu aştı. Nüfusun yüzde 73’ü cep telefonu abonesi. Bu 3 yıl içinde önemli bir gelişmedir. Biz şunu söylüyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde nüfusumuz kadar cep telefonu abonesi olacak. Hedef bu” diye konuştu.

KONUŞURKEN CEP TELEFONU ÇALDI

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın cep telefonu rakamlarını verdiği sırada çalan cep telefonu tüm dikkatleri dağıttı. Bakan Yıldırım, çalan telefonun kendisina ait olduğunu anlayınca telefonu cebinden çıkartarak, “Teknoloji bizi burada da rahat bırakmıyor. Yalnız arkadaşlar bu telefondan sadece Başbakan arar. Yani durum kritik bunu bilesiniz” demesi salonda gülüşmelere neden oldu. Bakan Yıldırım çalan çep telefonuna yanıt vermesi için danışmanına uzattı.

“Sayısal uçurumda Türkiye Allah’a şükür çok kötü durumda değil. Biz bu tehlikeyi erken gördük” diyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ülkenin bilgi toplumuna dönüşmesi yolunda Milli Eğitimle birlikte yürüttükleri internet projesini anlattı. Türkiye’de 3 milyon bilgisayar olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, “Sadece geçen yıl Türkiye’de satılan bilgisayar sayısı 2 milyon 790 bindir. Bilgisayarlaşma hızı bakımından dünyada birinciyiz. AB’de sayı olarak yedinciyiz. Bu Türkiye’nin dinamik genç nüfusunun bilgi toplumuna geçmek için ne kadar azimli olduğunu gösteriyor” dedi.

Bilişimin gelişmesi ile birlikte sanal ortamda suç işleme veya gayri meşru ticaret yapma eğilimlerinin arttığına işaret eden Bakan Yıldırım, “Elektronik ortamda işlenebilecek suçların önlenmesine dair bir düzenleme yapmaya karar verdik. Meclisin gündemine getirdik. Komisyondan da geçti şimdi genel kurulda sırasını aldı ve kısa sürede çıkaracağız. Bir suçun oluşmasını önlemeye yönelik bir düzenlemedir. Yeni bir suç tanımı yok. Suçlar zaten Türk Ceza Kanununda tanımlanmış. Sektör çok hızlı gelişiyor. Yeni ortaya çıkacak suçlara karşı tekrar düzenleme yapacağız” diye konuştu.