Yakip yikmak hak arama yolu olamaz

Paris’teki olaylari dünyanin, sehirlerin, ülkelerin, topkeyün medeniyet birikimin ve insanligin bekasi adina yeniden düsünülmesi gerekli gelismeler olduguna isaret eden Erdogan, ötekilestiremenin, yabancilastirmanin, hak ayrimciliginin, hak ihlallerinin ne gibi sonuçlara yol açtigini son gelismelerde görüldügünü kaydetti.

Erdogan, ayrimciliga ve haksizliga maruz kaldigini söyleyenlerin, hak taleplerini siddetle elde etmelerinin mümkün olmadigini belirtti. Erdogan, bütün insanlik ailesinin, terör ve siddet konusunda, irkçilik ve ayrimcilik konusunda, geleneksel ve dini inançlarin yok sayilmasi, asagilanmasi halinde isin ucunun nerelere varacaginin çok iyi hesaplamak zorunda oldugunu belirterek, “Insanligin can yakici yeni tecrübelere ihtiyaci yoktur. Tarih boyunca bunlar tecrübe edilmistir. Aklin yolu hakkaniyetle ortaya çikmak” dedi.

Olaylarin çok iyi analiz edilmesini isteyen Erdogan, Paris’te yasanan olaylarla ilgili olarak medyada yer alan haberleri elestirdi. Erdogan, kendisinin ne konustugunun belli oldugunu belirterek, ülkenin gerilim ortaminin içine çekilmek istendigini ifade etti. Bu tür sosyolojik hareketlerin tek bir sebebe indirgenemeyecek kadar karmasik oldugunu vurgulayan Erdogan, “Bunlarin altinda yillarin birikimi vardir. Sosyo ekonomik ve külterel faktörlerin tesiri vardir. Yanlis politika ve anlayislarin rölü vardir. Bunlarin hepsi dogrudur. Bizim söyledigimiz de budur. Yasakçi uygulamalarin olaylara etkisini dikkat çekerken meseleyi tek sebebe indirgemedik ve indirgemiyoruz” dedi.

Erdogan, Fransa’da aylarca önce uygulamaya konulan basörtüsü yasaginin da bu sürece gelinmesinde etkisinin oldugunu söyledigini belirtti. Paris’teki olaylara karisan gruplari sükünet ve sagduyuya davet eden Erdogan, Avrupa ülkelerindeki 4.5 milyon Türk vatandasinlarini da sagduyulu ve mutedil olmaya çagirdi. Yakip yikmanin bir hak arama yolu olamayacagini vurgulayan Erdogan, günümüz dünyasinda gettolar halinde yasamanin imkani olmadigini kaydetti.

Göçmen toplumlarin içinde yasadiklari toplumla baris içerisinde yasamayi ögrenmek zorunda olduklarina isaret eden Erdogan, göçmenlerin nelere yol açabileceginin görüldügünü, sagduyulu politikalar, esit ve hak imkanlarinin yolunun açilmasinin gerekli oldugunu belirtti.