“Yakmanın yıkmanın moda olduğu dönemde dershaneler okuma salonları açıldı”

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin kapatılmasına yönelik hazırladığı taslağa tepkiler devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerin kapatılmasına yönelik hazırladığı taslağa tepkiler devam ediyor. Dershanelerin kapanmasına tepki gösteren Mardin’deki sivil toplum kuruluşları, ortak açıklama yaptı.

STK ve dernek temsilcileri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa tepki gösterdi.
Yakmanın yıkmanın adam kaçırmanın moda olduğu bir dönemde burada dershaneler okuma salonları açılarak bölge halkının çocuklarına üniversite kapılarını açmayı başardığını belirten Mardin Aktif Memurlar Derneği Başkanı Abdulkadir Çelik, Bölgede bu fırsat eşitliği sağlanmışken dershaneleri kapatmak demokrasi ile bağdaşmadığını belirtti.

1990 yıllarında Mardin’de üniversiteyi kazananlar parmakla gösterildiğini belirten Mardin Aktif Memurlar Derneği Başkanı Abdulkadir Çelik, “Tarih bir milletin hafızasıdır. Elsiz kolsuz gözsüz yapar ama hafızasız yapamaz. Çok eski günlere gitmeye gerek yok. 1992 bizim için Mardin için bir milattır. Ben şahsen kendimden örnek vermek istiyorum. Yakmanın yıkmanın adam kaçırmanın moda olduğu bir dönemde bölgede dershaneler okuma salonları açılarak bölge insanının çocuklarına üniversite kapılarını açtı.” dedi

Kırsal kesimden gelen biri olarak bu dershanelerde okumuş İnşaat Yüksek mühendisi olan biri olarak dershanelerin kapatılmasına karşı olduğunu ifade eden Çelik şöyle konuştu: “1990’lı yıllarda bölgede eğitim düzeyi neredeyse yok denecek kadar azdı. Bizler kırsal kesimden gelen insanlarız. Bir elin parmakları kadardık. Ben test çözmenin ne olduğunu bilmiyordum. Lise iki de dershane ile tanıştım. Hem ÖSS hem ÖYSD matematikte Mardin birincisi oldum. Buradaki insanların cevherlerin elinden tutulduğu zaman nerelere geleceğini herkes görüyor. Silopi’den Türkiye birincisi çıkması bunun örneğidir. 60-70 öğrencinin okuduğu sınıflarda okuduk. Sene sonu bitiği zaman daha öğretmen adımızı dahi bilmiyordu. Bu fırsat eşitliği sağlanmışken dershaneleri kapatmak demokrasiye bağdaşmıyor. Güneydoğuda kırsal kesimde okuyan gençlerin umudu olan bu müesseslerin kapanmasına kesinlikle karşıyız.”

Mardin Köylerini Tanıtma Tarımsal Eğitim Yayım Danışmanlık ve Dayanışma Derneği (MARKÖYDER), Başkanı İbrahim Bilgiç ise, Bölge halkına büyük hizmetleri bulunan Dershanelerin okuma salonlarını kapatılması bölge halkının cezalandırılması anlamına geldiğini söyledi. Bilgiç,” derneğimize bağlı iki köyde iki tane okuma salonu var. Bu okuma salonlarında 200 öğrenciye ücretsiz eğitim veriliyor. Gecen yıl 90 öğrenciyi başka illere kazandıkları okullara yerleştirdik. Bu çocukların ellerinden tutmasaydık. Bu çocuklar ya çoban olur ya da inşaat işçisi veya farkı mecralarda kötü zihniyetli gurupların tuzaklarına düşecek. Bu okuma salonlarına gelen öğrencileri biz sosyal hayata hazırlıyoruz. Çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Şehir gezileri, Sportif aktiviteler düzenliyoruz. Hayatlarında ilk defa İstanbul’u Ankara’yı İzmir’i gören köylü çocuklar var. Bunlar okuma salonları sayesinde oluyor. Devlet kendi ile çelişiyor. Bu okuma salonlarına destek veriyor. Bir yandan da kapatmaya çalışıyor.” şeklinde konuştu