Yalan haber yazarak halkı tahrik ediyorlar

Kanal Türk’te yayınlanan Ceviz Kabuğu programında Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın yazdığı Kur’an Meali’yle ilgili tartışmanın Yeniçağ Gazetesi’ne yansıması sert tepkilere yol açtı.

Suat Yıldırım, gazetedeki haber için, “Kimse Kur’an’ı değiştiremez. Bu başlık birilerini tahrik amaçlı.” derken, programa katılan Prof. Dr. Yümni Sezen de “Maksadını aşan bir tabir.” ifadesini kullandı. Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı ise başlığın, gazetenin tercihi olduğunu ileri sürdü. Önceki gün, Hulki Cevizoğlu’nun hazırladığı Ceviz Kabuğu isimli televizyon programında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın kaleme aldığı Kur’an meali tartışıldı. Yümni Sezen ve Bayraktar Bayraklı’nın katıldığı programa Suat Yıldırım’ın Kur’an Meali’nde Tevrat ve İncil’e atıf yapması gündeme geldi. Suat Yıldırım’ın stüdyoda bulunmadığı tartışma programında, Kur’an Meali ve Yıldırım’a ağır eleştiriler yöneltildi. Programa telefonla canlı bağlanan Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, Suat Yıldırım’a ağır ithamlarda bulundu. Sesinin dozunu yükselten Öztürk, “Orada şeytanlık yapma, beni konuşturma. Biz enayi değiliz, 50 yılımızı verdik bu işe. Kur’an-ı Kerim’i İncilleştirmeyi bırakın. Bunun altından kalkamazsınız.” dedi.

Gazetenin üslubu katılımcıları üzdü

Gece geç saatlere kadar devam eden televizyon programı Yeniçağ Gazetesi tarafından ilginç ifadelerle yansıtıldı. ‘Kur’an İncilleştiriliyor’ ve ‘İşte Küresel Gücün Dayattığı Yeni Din Kitabı’ başlıklarını kullanan gazete, Suat Yıldırım’ın savunmasına yer vermedi. Gazetenin kullandığı başlıklar ve üslup, tartışmanın katılımcılarını da üzdü. Prof. Dr. Suat Yıldırım, mealinde Tevrat ve İncil’den alıntı yapmadığını; ancak konu Tevrat ve İncil’de de geçiyorsa zaman zaman atıfta bulunduğunu söyledi. Televizyon programına gece 01,30’dan sonra bir arkadaşının uyarısı üzerine telefonla bağlandığını belirten Yıldırım, “Yaşar Nuri Öztürk kitabı okumuş bile değil. Buna rağmen ‘Kur’an’ı İncil’e benzetiyorsunuz’ gibi alakasız şeyler söyledi.” diye konuştu. Yıldırım, programın yapımcısı Hulki Cevizoğlu’nun da objektif davranmadığını aktardı. Yıldırım, “Ben Cevizoğlu’nu entelektüel birikimi olan ve objektif bir kişi olarak tanıyordum. Cevizoğlu, diyaloğu karşı tarafın görüşünü kabul etmek gibi yansıttı. Sokaktaki adam bile böyle düşünmez.” dedi.

Suat Yıldırım, Yeniçağ Gazetesi’nin başlığı için de şunları söyledi: “Bunu kabul etmek mümkün değil. Kur’an ortada iken nasıl İncilleştirilecek? Kimse Kur’an’ı İncilleştiremez. Bunu yapabilecek kimse var mı? Bu başlık birilerini tahrik amaçlı, kasıtlı.” Prof. Dr. Yümni Sezen de, “O gece ‘Kur’an İncilleştiriliyor’ tabirini ben kullanmadım. Ama kim ne maksatla söyledi onu da tam bilmiyorum. Ama bunu biraz maksadını aşan bir tabir olarak değerlendiriyorum.” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı ise “Kur’an İncilleştiriliyor’ sözünü Yaşar Nuri Öztürk kullandı. Başlık gazetenin tercihi.” değerlendirmesinde bulundu.