Yalancı köylülerin yolu geç açılacak

Samsun Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü, 'hastam var' diyerek köy yollarının erkan açılması için yanlış ihbar yapan köylerin yolunun geç açılmasını kararlaştırdı.

Pazar günüden itibaren etkili olan kar yağışı Samsun’da 964 köy ve bucaktan 548 köy yolunun kapanmasına neden oldu.

Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü, kar yağışı devam ederken kapalı köy yollarını kapandığı için yol açma çalışmalarına başlamadı. Ekipler bunu yerine hasta ve cenaze gibi kapanan yolları önceliği hasta ve cenaze gibi acil durumlara öncelik verdi.

Samsun’da pazar gününden itibaren 80 kadar acil hastası bulunan ve cenazesi toprağa verilecek köylerin yolları açıldı. Kar tipi yüzünden ekiler güç şartlar altında çalışmalarını gece de devam ederek sürdürdü. Karla mücadele eden ekiplerin çalışmasını fırtınanın yanı sıra yanlış gelen ihbarlar da etkiliyor.

Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü, bu sebeple bu sene yen bir uygulamayı yürürlüğe koyma kararı aldı. Buna göre yanlış ihbar veren köylerin yolları geç açılacak.

Samsun’da 964 köy yolunun uzunluğu 10 bin kilometreyi buluyor. Bu yollar her kış en az 2 kere açılması gerekiyor. Yılda 20 bin kilometrenin üstünde yol açan ekiplerin 1 kilometrelik yolu açmak için 750 YTL civarında harcama olduğu belirtiliyor.

Köy Yönelik Hizmetler Götürme Müdürü Aydın Sarıyıldız, “Bizim tabi ki en büyük önceliğimiz acil durumlar. Bunun dışında biz palanlarımız kıştan önce yapıyoruz. Bizim planımız belli yolları grup köy yolları. Köy yolları sonra da mahalle yollarını açıyoruz. Herhangi bir yanlış ihbar bizim çalışma planımızı bozuyor. Gerçekten sıkıntı içindeki insanımıza hizmeti götürmemizi engelliyor. Bu sebeple bir takım tedbirlerin yanı sıra yanlış ihbar veren köy yollarının kış gelmeden önce yaptığımız plandan biraz dana geç açılmasını kararlaştırdık.” dedi.

Sarıyıldız, “Hiç bir eksiğimiz yok. Ne ekipman ne de personel sıkıntısı çekmiyoruz. Çalışmalarımız da iyi bir şekilde yürüyor. Biz aslında kahramanlık da yapmıyoruz. Devlet milletin devleti. Devletin bize verdiği görevi, asli işimizi yerine getiriyoruz.” diye konuştu.