Yalçın: AKP sözde süreçte PKK ve Kandil’i tercih ederek zalimi seçti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Semih Yalçın, AK Parti iktidarının, 12 yıldır sözde barış süreci adı altında PKK'yı, İmralı canisini ve Kandil'i tercih ettiğini ve zalimi seçtiğini söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Semih Yalçın, AK Parti iktidarının, 12 yıldır sözde barış süreci adı altında PKK’yı, İmralı canisini ve Kandil’i tercih ettiğini ve zalimi seçtiğini söyledi.

AK Parti’nin, zulmü ve cinayeti kendine propaganda vasıtası yapan bir çete ile barış masasına oturarak onu resmen meşrulaştırdığını anlatan Yalçın, “Bu yüzden AKP’nin ölümü de aklamaya çabaladığı zalimin elinden olacaktır. Davutoğlu’nun sultanı Erdoğan, geçmişte sık sık ‘Zulümle abat olunmaz.’ diyerek bar bar bağırmıştır. Zulümle abat olunmadığı doğrudur ancak zalimle aynı torbaya girerek iflah olunmadığı da hakikattir. Bugün AKP milletin yerine zalimin yanında yer almıştır; onun içindir ki sonu da berbat olacaktır.” dedi.

‘DAVUTOĞLU, SAPLA SAMANI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAKTADIR’

Başbakan Davutoğlu’nun dün partisinin grup toplantısında MHP hakkında sarf ettiği sözlere cevaben yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Peygamberimiz’in sevgili torunlarıyla Dersim’de jandarmaya kurşun sıkan vatan haini eşkıyanın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından bir tutulması, gerçekten safdil ve iyiyle kötüyü ayırt etme kabiliyetinden mahrum bir siyasetçinin icra makamına oturtulduğunu göstermektedir. Aynı Davutoğlu, Başbuğ Alparslan Türkeş’in zulüm gördüğü 1944 Milliyetçilik Olayları’na değinirken sapla samanı da birbirine karıştırmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Alparslan Türkeş ve arkadaşlarının tabutluklara konması ve işkencelerden geçirilmesinin, bir dönem iktidarı elinde bulunduran ‘Millî Şef’ İsmet İnönü’nün marifeti olduğunu kaydeden MHP’li Yalçın, şöyle devam etti: “Türkeş Bey’e ve arkadaşlarına yapılanlar elbette zulümdür. Ancak Dersim İsyanı’nın çıktığı 1937 yılında devletin başında Atatürk vardır ve o tarihte Tunceli’de meydana gelen olaylarda zalim olan taraf devlet değil, eşkıyadır. Bugünkü PKK’nın o tarihteki versiyonları, devlete ve Davutoğlu’nun efendisi Erdoğan’ın sık sık dillendirdiği millî iradeye başkaldırmışlardır. Dersim’deki eşkıya; yalnızca millî iradeye değil, Türkiye’nin birlik ve dirliğine de isyan etmiş, askerlerimizi hunharca öldürmüştür.”

‘DAVUTOĞLU’NUN AFFEDİLMEZ HATASI…’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, Ahmet Davutoğlu’nun affedilmez hatasının, Türk milletinin ve İslam’ın kutsal bildiği değerleri kullanarak PKK’lı eşkıya sürüsünün dedelerini aklamaya çalışması olduğunu kaydederek, “Devlette asıl tahribata yol açan, millete asıl zarar veren ise AKP hükûmetlerinin milletin menfaatleri yerine 12 yıldır bölücü terör örgütünün ve onun geçmişteki uzantısı olan isyanları temize çıkarmaya çalışmasıdır. Bu haliyle AKP, PKK’nın temizlikçisine dönmüştür. Sayın Davutoğlu’nun, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin devlet adına yanlış yapanlara sahip çıktığı iddiası da gerçekleri yansıtmamaktadır. Tek parti anlayışını savunduğumuz tezi ise tamamen saptırmadır. MHP lideri, kendisinin Kerbela ile Dersim’i bağdaştıran açıklamalarını eleştirirken, devlet adına değil millet adına konuşmaktadır. Sayın Bahçeli; 1937’de Dersim’de askerlerimizi şehit, millî birlik ve beraberliğimizi haleldar eden silahlı çetelerin bugünkü PKK’ya yapıldığı gibi aklanmasına karşı çıkmaktadır.” dedi.

‘MHP’NİN TÜRKMENLERLE İLGİLİ SESİNİN ÇIKMADIĞINI İDDİA ETMEK İÇİN SAĞIR OLMAK GEREKİR’

Devlet Bahçeli’nin Türkmenlerin yaşadıkları sorunlar hakkında sesinin duyulmadığı iddiasına da bulunduğu makamı hazmedememenin getirdiği palavracılığın bir ürünü olduğunu hatırlatan Yalçın şunları söyledi: “MHP’nin Türkmenlerle ilgili sesinin çıkmadığını iddia etmek için ya sağır ya da nadan ve kâzip olmak gerekir ki bunlar, başta Davutoğlu olmak üzere AKP kurmaylarının hepsinde vardır. AKP, MHP’nin gündeme getirdiği konuları görmezden gelme ve bunların kamuoyuna mal olmaması için partimize dair haberleri medyaya yasaklatma hususunda pek mahirdir. Ne yazık ki MHP’nin Türk dünyasıyla ilgili hassasiyetleri, çabaları AKP iktidarından önce de görmezden gelinmiştir. 46 yıldır dış Türkler konusunda aktif faaliyet gösterip çırpınan ve onların sorunlarını fikriyatı gereği samimiyetle dile getiren MHP’den başka parti mi vardır?”

‘AKP’NİN SONU DA BERBAT OLACAKTIR’

AK Parti iktidarının, 12 yıldır sözde barış süreci adı altında PKK’yı, İmralı canisini ve Kandil’i tercih ettiğini ve zalimi seçtiğini vurgulayan Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “AKP, zulmü ve cinayeti kendine propaganda vasıtası yapan bir çete ile barış masasına oturarak onu resmen meşrulaştırmıştır. Bu yüzden AKP’nin ölümü de aklamaya çabaladığı zalimin elinden olacaktır. Davutoğlu’nun sultanı Erdoğan, geçmişte sık sık ‘Zulümle abat olunmaz.’ diyerek bar bar bağırmıştır. Zulümle abat olunmadığı doğrudur ancak zalimle aynı torbaya girerek iflah olunmadığı da hakikattir. Bugün AKP milletin yerine zalimin yanında yer almıştır; onun içindir ki sonu da berbat olacaktır.” CİHAN