Yalnızların ülkesi Almanya

Alman Federal İstatistik Dairesi, ülkede 16 milyon insanın yalnız yaşadığını açıkladı.

Psikoterapist Halil İbrahim Ceylan, insanların yalnız yaşamalarına sebep olarak interneti göstererek, “Yeni teknolojiler bu konuda büyük rol oynuyor. İnsanları yalnızlığa itiyor. Mesela Türkler önceden derneklere, Almanlar kulüplere giderlerdi. Şimdi internetin yaygınlaşmasıyla birlikte İnsanlar evde oturuyor. İnternette geziyor. Sohbet odalarında vakit geçiriyor. Dışarı pek fazla çıkmıyor. Böylelikle hep bir yalnızlık yaşıyorlar. Yaşama sevinçlerini yitiriyor ve depresyona giriyorlar.” dedi.

Almanya’da 16 milyon insanın yalnız yaşadığı bildirildi. Wiesbaden kentindeki Federal İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre; geçtiğimiz yıl Almanya’da 8,7 milyon kadın ve 7,1 milyon erkek yalnız olarak hayatlarını sürdürdü. İstatistik Dairesi’nin verilerine bakıldığında kadınların yüzde 35’inin, erkeklerin yüzde 62’sinin bekar yaşadığı görülüyor. İstatistik Dairesi, dulların oranını ise; kadınlarda yüzde 46, erkeklerde yüzde 12 olarak açıkladı. Aynı şekilde evli olup da ayrı yaşayan erkeklerin oranı yüzde 7 iken, kocasından ayrı yaşayan kadınların oranının yüzde 3 olduğu belirtildi.

Almanya’da yalnız yaşayanların durumunu CİHAN’a değerlendiren psikiyatrist doktor Hasan Soydan, “İnsanlar, isteyerek yalnız kalmıyorlar. Bu şekilde yalnız yaşayan insanların büyük çoğunluğunu boşanmışlar yada hayat arkadaşı konusunda kötü tecrübesi olan kişiler oluşturuyor.”dedi. Evli olarak hayat sürdürmenin şu zamanda büyük bir başarı olduğunu kaydeden Soydan, pek çok problemin aile hayatını tehdit ettiğini vurguladı. “Gelecek korkusu olan insanlar başkalarının sorumluluğunu taşımak, başkalarına zaman ayırmak istemiyorlar. Başkaları için fedakarlık yapmak yerine kendi şahsi çıkarları peşinde koşuyorlar. Bu tür insanlar sadece kendi hayatlarını kazanma düşüncesindeler.”diyerek Alman toplumundaki bireyselleşmenin had safhada olduğunu kaydetti.

Son yıllarda artan ekonomik sıkıntıların ülkedeki yalnızlığı tetiklediğini kaydeden doktor Hasan Soydan, konuşmasını “Son zamanlarda pek çok kişi işini kaybetti. Bunlar aileleriyle sorun yaşıyor. Ailelerinden uzaklaşıyor. Çalışanlar için de hayat zorlaşıyor. Bu kişiler de iş yerinde tutunabilmek için pek çok şeyden fedakarlık etmek zorunda kalıyor. Ailesini ihmal ediyor. Yada hiç aile sahibi olmak istemiyor.”şeklinde sürdürdü.

“YALNIZLIĞIN EN BÜYÜK SEBEBİ; İNTERNET”

Darmstadt şehrinden psikoterapist Halil İbrahim Ceylan ise konunun bir başka boyutuna dikkat çekti. CİHAN’a konuşan Ceylan, “Yalnızların sayısı neden bu kadar yüksek?” sorusuna; sebep olarak “interneti” gösterdi. “Yeni teknolojiler bu konuda büyük rol oynuyor. İnsanları yalnızlığa itiyor. Mesela Türkler önceden derneklere, Almanlar kulüplere giderlerdi. Şimdi internetin yaygınlaşmasıyla birlikte İnsanlar evde oturuyor. İnternette geziyor. Sohbet odalarında vakit geçiriyor. Dışarı pek fazla çıkmıyor. Böylelikle hep bir yalnızlık yaşıyorlar. Yaşama sevinçlerini yitiriyor ve depresyona giriyorlar. İnsanlar eve kapanıp fazla hareket etmedikleri ve spor yapmadıkları için kilo alıyorlar.”şeklinde konuşan Ceylan, yalnız yaşayanların aynı zamanda sağlık problemliyle boğuştuklarını kaydetti.

Türklerde depresyon ihtimalinin daha yüksek olduğunu aktaran psikoterapist Halil İbrahim Ceylan, “Bizde işsizlik daha fazla. İnsanlarımız depresyona daha açık. İşsizler, ’toplumun bana ihtiyacı yok’ diye bunalıma girip yalnızlığı tercih edebiliyorlar.