Yalnızlık kalbi vuruyor!

Yalnız yaşamak kalp hastalığına yakalanma riskini artırıyor.

30-69 yaş arası 138 bin kişi üzerinde yapılan araştırma, kalp hastalığına yol açan öngörülebilir en önemli faktörlerin yaş ve yalnız yaşamak olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, yalnız yaşayanlarda daha sık rastlanan sigara içme ve kötü beslenme alışkanlıklarının ise bu riski artırdığını belirtti.

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi Hastanesi doktorlarından Kirsten Nielsen başkanlığındaki ekibin yürüttüğü araştırma ayrıca, yalnız yaşayan 60 yaş üzeri kadınlarla 50 yaş üzeri erkeklerin anjin, kalp krizi ya da kalple ilgili bir hastalık geçirme riskinin toplumun geri kalanına göre iki kat fazla olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar ayrıca kalp hastalıkları riskini artıran sigara içme, obezite, yüksek kolesterol gibi faktörlerin de yalnız yaşayanlarda daha yaygın olarak görüldüğü sonucuna vardı.

Bazı uzmanlarsa araştırma sonuçları ile ilgili olarak yalnız yaşamanın kalp hastalıkları için tek başına bir risk faktörü olmadığını belirtti. İngiliz Kalp Vakfı’ndan Ellen Mason “Bu çalışma yalnız yaşamaya bağlı sigara içme ve sağlıksız beslenme gibi alışkanlıkların daha önemli bir problem olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.