Yalova’da sondaj çalismasinda yanici gaz çikti

YALOVA - Yalova ili Çiftlikköy ilçesi Yasar Okuyan Devlet Hastanesi deniz sahili tarafinda sehir kanalizasyon ara terfi istasyonu için yapilan sondaj çalismasinda yanici gaz çikti.

Sikismis bir metan gazi oldugu tahmin edildigini bildiren yetkililer, tespit çalismalari için gerekli girisimlerin yapilacagini söyledi.
Yalova sehir kanalizasyonu aritma tesisinin ara terfi istasyonu için yapilan sondaj çalismasinda yanici bir gaz çikti. Henüz ne gazi oldugu tespit edilemeyen yanici gazin alevleri yer yer 5 metreyi buldu. Yapilan sondaj sonucu açiga çikan gaz yanginina itfaiye ekipleri aninda müdahale etti.

Belediye Baskani Barbaros Binicioglu sondaj çalismasinin yaninda yapmis oldugu açiklamada “Bu gaz çikisinin nedeni henüz ne oldugu bilinmiyor. Tespit edemedik. Metan gazi oldugunu tahmin ediyoruz. Itfaiye ekiplerimiz müdahale etti. Kontrol altina alindi. Korku ve panige gerek yok. Yanan gaz, yüksek isi ve basinçli çikiyor. Gönül ister ki yüksek rezervli dogalgaz olsun. Su anda beklemedeyiz. Bir süre bekledikten sonra gaz çikisi halen ayni sekilde devam ederse arastirilmasi için Maden Tetkik Arama’ya (MTA) müraacatimizi yapacagiz” dedi.

Sondaj çalismasi yapan isçiler; numune almak için SPT çaktiklari sirada gazin alev aldigini anlatti. Belediye Imar Isleri’nde çalisan Maden Mühendisi Sahin Akdemir, Yalova’nin sehir sebeke kanalizasyonu için ara terfi istasyonu kurmayi amaçladiklarini, zeminin tasima kapasitesini ögrenmek için sondaj yaptiklarini söyledi. Akdemir, gaz çikisi nedeniyle ara terfi istasyonunu bir süre askiya alacaklarini kaydetti.