Yamaç paraşütçüler 61 kilometrelik mesafeye uçtu

Dünya Yamaç Paraşütü Test Kupası ve 4. Uluslararası Ali Dağı Şampiyonası'nda pilotlar dördüncü gün uçuşlarını 61 kilometre mesafedeki Develi Şahmelik bölgesine yaptı.

Dünya Yamaç Paraşütü Test Kupası ve 4. Uluslararası Ali Dağı Şampiyonası’nda pilotlar dördüncü gün uçuşlarını 61 kilometre mesafedeki Develi Şahmelik bölgesine yaptı. Şampiyonanın son gününü Talas’ın yeni Kaymakamı Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, Başkan Rifat Yıldırım ve davetliler birlikte takip ettiler.

Şampiyonayı ilgiyle izleyen Talas Kaymakamı Dr. Yasemin Özata Çetinkaya hava sporları ve turizm değerleriyle ünlü bir ilçede görev yapmaktan gurur duyduğunu söyledi.

“Talas’a gelmemiz ve bu sporu tanımamız bizim için şans oldu.” diyen Çetinkaya, “İki yıldır Kayseri’deyim. Talas’ın bu yönü artık dünyada biliniyor. Ali Dağ’daki bu tür etkinliklere uzaktan şahit oluyorduk. Bu günde buraya bizzat katılmaktan çok memnun oldum. Bu tür organizasyonları bu boyutlara ulaştırabilmek çok zor bir iş. Talas bu anlamda zoru başarmış. Başkanımız Rifat Yıldırım beye teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım 100 pilotun havada 100 kilometrelik alanda yarıştığını belirterek, organizasyonun oldukça geniş kapsamlı olduğunu söyledi.

Talas’ın hava sporlarında tescillendiğini kaydeden Başkan Yıldırım, “Hizmet sunmak, tek tek pilotları sahadan toplamak, diğer taraf-tan kalkış alanındaki organizasyonun düzenini sağlamak kolay değil. Buradaki çalışmalara bakıldığı zaman Talas’ın aynı zamanda Türkiye’nin uluslararasındaki puanı çok yükselecek. 10 yıllık emeğin neticesi son 4 yılında kendi yerel markamız olan Ali Dağ Kupasının artık uluslar arası düzeyde katılımcı sağlamasıdır. Toplam yarışmacının üçte biri yani 33 tane yabancı pilot var. Bu ülkemiz ve şehrimiz adına çok önemli bir gelişme. Dünyadaki şehirler yarışında kimliğimizi ve yerel markamızı oluşturmada Kayseri ve Talas hava sporlarında tescillendi. Şehrimizde yamaç paraşütü, yelkenkanat, model uçak ve paramotor sporlarında organizasyonlar var. Burada bir taraftan yarışma yapılırken diğer taraftan da tandem uçuşları yapılarak vatandaşımıza da bu sporu sevdirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

8 ülkeden 33’u yabancı toplam 100 pilotun yarıştığı şampiyonada sporcular önce yetkililer-den uçuş öncesi brifing aldı. Brifing sonunda yarışmacılar uçuş komitesinin meteorolojiye göre be-lirlediği 61 kilometrelik Develi Şahmelik hedefine gol yapmaya çalıştı.

26 pilotun gol noktasına ulaştığı dördüncü gün uçuşlarında İran’dan Alireza Esna Asharı 3214 puanla birinci, Semih Sayır 2915 puanla ikinci, Stef JUNCKER (ZAF) 2834 puanla üçüncü sırada yer alırken, kadınlar kategori-sinde Türk pilot Ayşe Bayrak 1., Rusya’dan Daria Krasnova 2., ve Rusya’dan Marina Olexina 3. ol-du.Takımlar kategorisinde ise Golden Eangle 1., Russia 2. ve Isuk 3. sırada yer aldı.