Yamanlar Avrupali ögrencileri agirliyor

IZMIR - Özel Yamanlar Koleji, Avrupa Birligi (AB) tarafindan desteklenen Socrates-Comenius programi çerçevesindeki çok katilimli projenin ilk ayaginda Avrupali misafirlerini agirliyor.

Projenin amaci, bölgenin dogal ve tarihi güzelliklerinin insana etkileri, insanlarin yasam sekil ve degerlerinin diger Avrupa ülkeleriyle paylasimi olarak açiklaniyor. Proje çerçevesinde misafir edilecek heyet üyeleri, yerel yöneticilerin bir kismi tarafindan da kabul edilecek. Planlama toplantisi, kolejin toplanti salonunda katilimci ülkeler tarafindan kesilen AB desenli pastayla basladi. Özel Yamanlar Egitim Kurumlari Genel Müdürü Mazhar Gülen, “Amacimiz, 5 bin yillik bir kültürün besigi ve mirasçisi olan güzel Izmir’i, AB üyesi ülkelerin egitim yöneticilerine en iyi sekilde tanitmak. Farkli kültür ve cografya insanlarinin birbirini tanimasi, degerlerini anlamasi ve ortak paydada bulusabileceklerini görmesini çok önemsiyoruz. Bu tür karsilikli degisim programlari kültürler arasi kaynasmalari saglayacak ve umarim ülkemizin AB üyelik sürecine de olumlu katki saglayacaktir.” dedi.

Misafirler için Izmir sehir turu, Selçuk, Efes, Meryem Ana, Sart Harabeleri ve arkeoloji müzesi gibi yerlere geziler yapilacak. Aksamlari ise Türk kültürüne ait etkinlikler düzenlenecek. Gezilerin sonuçlari, okul bünyesinde kurulan Avrupa Birligi Kulübü tarafindan açilacak stantlarda sergilenecek.