‘Yan bakma’ tartışmasında bir öğrenci bıçaklandı

Adana'da iki öğrenci arasında çıkan 'yan bakma' tartışmasında, bir lise öğrencisi aynı okulda okuyan başka bir öğrenci tarafından iki bacağından bıçaklandı.

Olay bu sabah saat 07.00 sıralarında PTT Evleri Mahallesi belediye otobüslerinin bulunduğu son durakta meydana geldi. Kiremithane Endüstri Meslek Lisesi 9. sınıf öğrencisi E. S. (15), durakta okula gitmek için otobüs beklerken, aynı okulun öğrencilerinden olduğu belirtilen bir arkadaşıyla yanına gelen V. Ç. (15) ile tartışmaya başladı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucunda V. Ç., evden getirdiği bıçağı E.S.’nin iki bacağına sapladı. Bacaklarından yaralanan E. S., tedavi edilmek üzere Adana Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. E. S.’nin hayati tehlikesi bulunmazken, saldırgan V. Ç., polis tarafından yakalandı.

Kendisini bıçaklayan öğrenciyi ilk defa gördüğünü açıklayan E.S., “Otobüste okuldan eve gelirken bana yan bakıyordu. Ben de kendisine neden yan bakıyorsun diye çıkıştım. Sesini çıkarmadı ve bana başını salladı. Bu sabah da durakta okula gitmek için otobüs bekliyordum. Dün tartıştığım kişi beraberinde bir arkadaşıyla yanıma gelerek benimle söz dalaşına girmeye başladı. Kendisine neden yan baktın dediğim için elindeki bıçağıyla bana vurmaya başladı” dedi. İki öğrencinin kız yüzünden tartıştığı iddia edildi.

Bu arada son 1 ay içerisinde okul önlerinde hemen hergün bıçaklama olaylarının yaşanması öğrenciler arasındaki şiddeti bir kez daha gündeme getirirken, gözler Milli Eğitim Bakanlığı’nın 27 Mart’ta yapacağı güvenlik zirvesine çevrildi. Geçtiğimiz hafta Adana Milli Eğitim Müdürü Atilla Gürsal, Türkiye’de son zamanlarda okullarda ve okul önlerinde meydana gelen bıçaklı saldırı ve şiddetin önüne geçebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın güvenlik toplantısı yapacağını söylemişti. Okul önlerindeki şiddetin ve alınması gereken önlemlerin tartışılacağı toplantı, tüm milli eğitim müdürlerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleşecek. Toplantı 3 gün sürecek.