Yangın faciasıyla ilgili sürpriz bir tanık daha ortaya çıktı

Ludwigshafen’da 9 Türk’ün can verdiği yangın faciasıyla ilgili sürpriz bir tanık daha çıktı.

Bu tanığın, Kaplan Ailesi’nin evine 150 metre mesafedeki benzinciye ‘çalılar arasından koşarak giren bir adam’ gördüğü ifadesi üzerine, benzincideki 19 güvenlik kamerası ile caddede bulunan 5 kameranın görüntüleri incelemeye alındı.

ALMANYA’nın Ludwigshafen kentinde 9 Türk vatandaşının ölümüne yol açan yangınla ilgili soruşturma kapsamında, polis 24 kameranın kayıtlarını incelemeye aldı. Bir görgü tanığının, “Birinin koşarak testirmeden, çalılar arasından ev yakınındaki benzinciye girdiğini, siren seslerinin yükselmeye başlamasından hemen sonra da market bölümünü terkedip kaçtığını gördüm” şeklindeki ifadesi üzerine, Alman Polisi benzincideki tüm kamera kayıtlarını incelemeye başladı. Kaplan Ailesi’ne ait evin sadece 150 metre uzağındaki benzincinin içinde 5, dışında ise 14 kamera bulunuyor. Bunun dışında, eve bakan park yerindeki 5 kameradaki görüntüler de izleniyor. Bu arada, yangının zemin kattaki merdivenden başladığı ihtimali ağırlık kazanmaya başladı. Bir tanık, çocukların yangını görüp aile büyüklerine bildirmesinin ardından, alevlerin zemin kattaki merdivenlerde ilk kez farkedildiğini belirtti.

TANIK ÇIKTIKÇA, POLİS ERTELİYOR

Öte yandan, Ludwigshafen Polisi’nin, yangınla ilgili resmi açıklamayı, gazetelerde çıkan her ’tanık haberinin’ ardından ertelemesi dikkat çekti. “Bilgi verilecek” diye geçtiğimiz hafta basın toplantısı düzenlenleyen polis, ardından, “Şu an elimizde bilgi yok. Kısmi açıklama pazartesi” dedi. Dün yapılan açıklamada ise, ilk sonucun haftasonuna doğru kamuoyuna açıklanacağı bildirildi. Yangın faciasından bir gün sonra, Bedriye (8) ve Aylin (9) isimli çocuklar binaya bir adamın girdiğini, çakmak ve bir kağıt parçası ile tutuşturduğu çırayı merdivenlerin başında bulunan bebek arabasının yanına attığını söylemişlerdi. Hürriyet’te bu ifadelerin yayımlanmasının ardından, polis iki kızın ifadesine başvurmuştu. Ardından, F., B., K. isimli çocukların da bir adam gördükleri yönünde ifade verdiği ortaya çıktı. Böylece çocuk tanık sayısı 5’e yükseldi. Son olarak da, benzinciye koşan adamla ilgili sürpriz tanık ortaya çıktı. Alman Polisi, bu tanıkların ortaya çıkmasının ardından, yapılacağını bildirdiği açıklamaları her seferinde erteledi.