Yanginda haritadan silinen Saraycik halki kis gelince 6 aydir kaldiklari çadirlari bosaltti

ÇORUM - Çorum'un Kargi ilçesine bagli Saraycik köyünü haritadan silen yangin sonrasi 6 aydir çadirda yasayan köy halki, kis mevsiminin bastirmasiyla çadirlarini terk etti.

Sarayciklilar’in 31 Aralik tarihine kadar yeni evlerine yerlestirilmesi planlaniyor.

18 Nisan 2005’te çikan ve 104 hanenin zarar gördügü yanginin ardindan hükümet, Sarayciklilara ‘evlerinin bir yil içinde yapilarak teslim edilecegi’ sözünü vermisti. Bunun üzerine harekete geçen Bayindirlik ve Iskan Bakanligi, Saraycik köyünün yerinin oturuma elverisli olmamasi nedeniyle köy sakinleri için Kargi ilçe merkezindeki Karaçay mevkiine kalici konut yapilmasini kararlastirdi.

28 Temmuz’da ilgili bakanlik tarafindan yapilan ihaleye göre 1 Eylül’de baslamasi planlanan konut insaatinin 120 gün içinde tamamlanacagi belirtilmisti. Konut ihalesini kazanan ZY insaat firmasi tarafindan yaklasik bir buçuk aydir sürdürülen çalismalar, is bitim tarihi olan 31 Aralik’a yetistirilmeye çalisiliyor. Teslim tarihine 40 gün kalmasi nedeniyle konut alanindaki çalismalar gece gündüz sürdürülüyor. 50 konutun kaba insaatinin tamamlandigi bölgede, kalan 30 konutun da temel atma çalismalari sürüyor.

Afet konutlarinin yapim ihalesini alan ZY insaat firmasi yetkilisi Saban Yilmaz, 1 Eylül’de baslamasi gereken çalismalarin gecikmeli basladigini ve çalismalarin su an tüm hiziyla sürdügünü belirtti. 50 konutun kaba insaatinin tamamlandigini belirten Yilmaz, kalan 30 konutun ise temel atma çalismalarinin devam ettigini açikladi.

76 metrekareden olusan konutlarin toplam 3 aylik sürede tamamlanacagini ifade eden Yilmaz, “90 kisi ile konutlarin yapimi gece gündüz demeden ilerliyor. 31 Aralik’a kadar konutlari teslim etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Saraycik köylülerine söz verdikleri gibi evleri yil sonunda teslim edeceklerini belirten Ali Yüksel Kavustu ise “Köylülerimiz kisi kendi evlerinde geçirecekler. Evlerle birlikte 41 adet ahir ve samanlik köylülere teslim edilecek. Hükümetimiz magdur olan vatandaslari bu magduriyetlerinden en kisa sürede kurtarmak için her zaman çalismaktadir. Saraycik köylülerimiz söz verdigimiz gibi evlerine bu yil sonunda kavusacaklar.” seklinde konustu.

Konut yapimlari devam ederken Saraycik köyüne kurulan çadir kent, havalarin sogumasi ve çeltik sezonunun bitmesi nedeniyle bosaltildi.

3 hafta önce biten çeltik sezonuyla köyde islerini tamamlayan çok sayida Saraycikli, Kargi ve çevre illerdeki akrabalarinin yanina yerlesti. Bunun yaninda bazi köy sakinleri ise, yanginda az zarar gören evlerine bakim yaparak yeniden Saraycik’a yerlesmek zorunda kaldi.

Çadirlarda suan için hiçbir ailenin kalmadigini söyleyen Kargi Kaymakami Ömer Toraman, köy halkinin herhangi bir sikinti yasamamasi için devamli irtibat içerisinde olduklarini dile getirdi.

Konutlarin tamamlanmasini köy sakinlerinin sabirsizlikla bekledigini belirten Toraman, “15 yil önce yine yangin afetinin yasandigi Saraycik köyü için o dönemlerde Kargi ilçesine 12 adet afet konutu yapilmisti. Bazi altyapi sorunlari nedeniyle suan o konutlar kullanilmiyor. Yeni yapilan konutlar için elektrik sebekesi yapildi ve kanalizasyon, içme suyu çalismalari ise bir ay içinde tamamlanacak. Simdi insaat firmasinin konutlarini teslim etmesini bekliyoruz. Konutlarin belirtilen tarihte yetismemesi tamamen müteahhit firmanin sorumlulugunda. Biz yetisecegine inaniyoruz. Yilbasiyla birlikte Saraycik halki yeni konutlarina yerlesecek.” diye konustu.

Kargi Belediye Baskani Ahmet Hamdi Akpinar da, yanginzedeler için yaptirilan konutlarin ilçenin en güzel yerlerinden birine sahip oldugunu belirtti.

Sarayciklilarin kis aylarinda Kargi’daki konutlarda kalacaklarini söyleyen Baskan Akpinar, yaz aylarini ise kendi arazilerinde çalismak için yine köyde geçireceklerini bildirdi.