Yanlis teshis ve 34 gün cezaevinde yatti

Bursa'da, üç kadini biçak zoruyla gasp edip, birisini de sirtindan biçakladigi iddiasiyla her üç olaydan gözaltina alinan ve magdur kadinlarin birinin yanlis teshis sonucu tutuklanan Ibrahim Demirtas'in olaylarla ilgili olmadigi 34 gün sonra ortaya çikti.

Evinden çikip isine gitmek isteyen Emine Buran (20), kendisine saldiran kimligi belirsiz bir kisi tarafindan biçak zoruyla gasp edildi. 10 dakika sonra da Yesilova Mahallesi’nde bu kez Fethiye Kaya isimli kadin yine benzer sekilde saldiriya ugradi. Bu olayda da saldirgan bogazina biçak dayadigi magdurun ilk olaydaki gibi cep telefonu ve bir miktar parasini almisti.

Polis, iki olay arasinda baglanti kurdu. Bu sirada polisler, çaldigi iddia edilen motosikletle kaçmak isteyen 19 yasindaki Ibrahim Demirtas’i gözaltina aldi. Polis, gasp olaylarinin bu kisi tarafindan gerçeklestirilmis olmasi ihtimali üzerine zanliyi magdurlar Emine Buran ve Fethiye Kaya’ya gösterdi. Emine Buran net bir cevap veremezken, Fethiye Kaya, kendisini gasp eden kisinin Ibrahim Demirtas oldugunu söyledi.

Magdurun bu ifadesi üzerine Ibranim Demirtas, israrla gasp olaylariyla ilgisinin bulunmadigini iddia etmesine karsin çikarildigi mahkemece tutuklandi.

Geçtigimiz gün Küçükbalikli Mahallesi’nde bir gasp olayi daha yasandi. Gaspçi, Seval Yesilyurt’u sirtindan biçaklayip, çantasindan 40 YTL ve cep telefonunu alarak kayiplara karisti. Polis bu kez U.M’yi gözaltina aldi. Yakalandigi gün bir tekstil firmasinda ise basladigi ögrenilen U.M, alinan ifadesinde yasanan üç gasp olayini da kendisinin gerçeklestirdigini itiraf edince, Ibrahim Demirtas’in bos yere 34 gündür hapiste oldugu da ortaya çikti. Polis olayla ilgili dosyayi hemen savciliga gönderirken, sorusturmanin sürdügü, Ibrahim Demirtas’in (19) suçlandigi gasp olayindan serbest birakilmasinin beklendigi ögrenildi.